Menu

Content

Kestane Kebap

Şimdi kestane zamanı. Evde güzel bir kestane kebap yapmak istiyorsanız öncelikle aldığınız kestane iyi olmalı. Kestane alırken önce rengine bakılmalı ve siyaha yakın olanlarını değil de kahverengi altın gibi parlayanlar tercih edilmelidir. Tabii ki kestanenin iri olanı makbuldur ancak her cins kestane de ne yaparsanız yapın lezzetli olmayabiliyor.

Kebap yapmaya gelince...kestanenin üstü geniş yüzü boyunca (öteki yüzüne dönene kadar) uzunca çizilir (maket bıçağı ile rahatça çizilebilir), böylelikle bir yüzü tamemen çizik olur.
Sonra bu kestaneler sıcak suda 20 - 30 dakika bekletilir. İşin püf noktası burası. Bekleme işlemi bittikten sonra su içindeki kestaneler buzluğa konur  30-40  dakika da burada bekletilir. Kağıt havlu ile kurulanır ve 200 dereceye ısıtılan sıcak fırına sürülerek yaklaşık 20-25  dakika kadar pişirilir. Fırınıın içine ayrı bir kap içerisinde su konarak kestanelerin kurumadan pişmesi sağlanır. Fırından çıkınca kestanelerin kabuğundan çok kolay bir şekilde ve bütün olarak çıktığını göreceksiniz.

 

Afiyet Olsun!

kestane01
kestane02
kestane03
kestane05
kestane04
kestane06

 

 

Baglan veya Yeni Kayit

fb iconLog in with Facebook