Menu

Content

Yumurtalı Ekmek

Ankara kolejindeki öğrencilik yıllarımda sabah dersler başlamadan okuluma gidebilmek, bahçede bir tur atıp, arkadaşlarımla teneffüslere sığmayan derin mevzulara!!! dalmak, akşam radyodaki 'Dilek Pınarı'nda kim kime  hangi şarkıyı yollamış dedikodusu yapmak için can atar, canım bişey yemek istemiyor diyerek kahvaltıyı es geçip bir an önce okuluma gitmek isterdim. Ancak böyle zamanlar için annem mutlaka değişik bir yöntem dener, farklı bişey yapar ve yemeden okula gitmeme izin vermezdi.
Zaman zaman bana  bu sabah fasıllarını kaçırttığı için ona nasıl kızardım hala dün gibi hatırlıyorum. Yıllar sonra anne olunca acaba ben de yaptım mı bunu, kızlarıma bir sormam lazım. Hani bazı sabahlar vardır canınız kahvaltı sofrası hazırlamak istemez ya, bu sabah da onlardan biri oldu benim için. Kolej günlerim aklıma geldi ve annemin sabah kahvaltısında yaptığı yumurtalı ekmeği hatırladım. Çayın yanında bir dilimi ile  herşeyi içinde pratik bir kahvaltı tabağı olan icatlarından biri. Aslında çok basit ve çok lezzetli bu ekmekler ani gelen misafir için de ideal oluyor. Hazırlaması 10 dakika, pişirmesi 5-6 dakika sadece. Ben yaptım, haydi sizde deneyin.
 

Malzeme Listesi:

  • 4 büyük dilim ekmek
  • 125 gr beyaz peynir
  • 30 gr tereyağı
  • 5-6 sap maydanoz
  • 1 adet yumurta
  • 1 tutam kırmızı pul biber

 Tarif:

Oda sıcaklığındaki tereyağı ekmek dilimlerine sürülür. Karıştırma kabına konan beyaz peynir,yumurta, kırmızı pul biber ve kıyılmış maydanoz iyice ezilir, karıştırılır ve bol miktarda ekmeklerin üzerine konur, bıçak sırtı ile yayılır.
Fırın ızgarası önceden ısıtılır, peynirli karışım nar gibi kızarana kadar pişirilir. Sıcak sıcak servisi yapılır.

 

 

Baglan veya Yeni Kayit

fb iconLog in with Facebook