Menu

Content

Tuzda Balık

Bu kez sizlere tuzda balık tarifi vermek istiyorum. Keşke daha önce deneseydim dedirtecek kadar kolay ve lezzetli olan bu tarif sevgili arkadaşım İnan Kardeş'ten.Tuzda Balık için lagos, sinarit, levrek gibi iri ve büyük tür balıklar kullanılıyor. Kullanılan balığın içi temizletildikten sonra, pulları kesinlikle temizletilmiyor çünki pullar hem derinin tuzu emmesini, hem de tuzun deriye yapışmasını engelliyor.
Balığı koyacağımız tepsinin altını alüminyum folyo ile kaplanıyor, bu daha sonra tuzun tepsiye yapışmasını böylece engellemiş oluyor. Balığın içine tuz kaçmasını önlemek için ise yarık kısma yine folyo konuyor ve ondan sonra üzeri tuzla kaplanıyor. Fırından çıkarılıp, sofraya o şekilde getirilen balığın üzerine, istenirse dikkatlice hafif bir ispirto veya bir parça viski dökülüp, yakılarak güzel bir görüntü de sağlanabiliniyor, ancak bu işlemi beylere yaptırmakta yarar gördüğümü de söylemeden geçemiyeceğim.......

Malzeme listesi:

  • 1 adet iri levrek, (1900-2000 kg)
  • 3-4 kg ince salamura tuzu
  • 3 yumurta akı
  • 5-6 adet defne yaprağı
  • 3-4 dilim limon
  • 1 çorba kaşığı zeytinyağı
  • 1 su bardağı su
  • 1 çorba kaşığı bal

Tarif:

Balık yıkanır, suyu kağıt havlu ile alınır. Çok derin bir kasede yumurta akları hafifçe çırpılır ve buna ölçülü su ilave edilir. Tekrar hafifçe çırpılır ve kaseye yavaş yavaş tuz ilave edilerek hamur gibi olana kadar karıştırılır. Gerekirse biraz daha su ilave edilebilir. Tuzlu harç rahatça şekil aldığı zaman kıvamı olmuş demektir.

Balığın altı ve üstü hafifçe yağlanır, içi  ve dışı da hafifçe ballanır, limon dilimleri ve defne yaprağı içine yerleştirilir, yarık kısmı folyo ile kapatılır. Fırın tepsisi folyo ile kaplanır, tuzlu harcın bir kısmı (balığın boyu ve eni kadarı tepsiye yayılır) üzerine hazırlanan balık yerleştirilir ve üzeri komple olarak kalan harçla kapatılır. Balığın hiçbir yerinde çatlak ve delik olmamasına dikkat edilir.

Önceden 230 dereceye ısıtılan fırında 60-75 dakika kadar pişirilir. Tuz hafifçe sarardığı zaman fırından çıkarılır. Bir bıçak ve çekiç yardımı ile dikkatlice üzerinden kapak kesilir (bakınız resim galerisi) ve tabaka halinde üst kısmı çıkarılır. Üzerindeki derisi de bıçakla dikkatlice kaldırılarak, parçalar halinde servisi yapılır. Bu şekilde pişirilen balığın tüm suyu içinde kalacağı için lezzetine doyum olmaz.
 

Afiyetle...

 

tuzdabalik02
tuzdabalik01
tuzdabalik03
tuzdabalik04
tuzdabalik05
tuzdabalik06
tuzdabalik07
tuzdabalik08
tuzdabalik09
tuzdabalik10
tuzdabalik11
tuzdabalik12
tuzdabalik13
tuzdabalik14
tuzdabalik15
tuzdabalik16
tuzdabalik17
tuzdabalik18
tuzdabalik19
tuzdabalik20
tuzdabalik21
tuzdabalik22
tuzdabalik23
tuzdabalik24

 

 

Baglan veya Yeni Kayit

fb iconLog in with Facebook