Menu

Content

Köz Patlıcan Köftesi

Daha önceleri çok sevdiğim ama zorluğundan dolayı pek benimseyemediğim Selanik mutfağı kayınvalidemden sonra benim için de önemli oldu. Onun yaptığı çok lezzetli Selanik yemeklerine öylesine alışmışız ki onu kaybettikten sonra kaldığı yerden devam etmek üzere denemelerim başladı. Neyse ki tariflerin bir kısmı hatırdaydı.
Selanik mutfağında kolay yemek pek yok, genel olarak zor, yapımı zaman alan yemekler var. Bunlar genel olarak fırında değil, ocak üstünde yapılıyor.

Yumurta, patlıcan, kıyma, soğan ve un yemeklerde en çok kullanılan malzemeler, baharat pek yok. Yaygın olarak karabiber ve tuz kullanılıyor. Patlıcanın Selanik mutfağındaki yeri ise çok büyük. Patlıcan yemekleri say say bitmiyor; Patlıcanlı pilav, patlıcan pidesi, patlıcanla yapılan yarma dolma, köftesi, salatası, kebabı derken patlıcan kuzu etinden sonra sebzeler içinde en başta geliyor. Genellikle közleniyor. Bu gün sizlerle diğerlerine göre daha kolay olan patlıcan köftesi tarifimi  paylaşıyorum. İlk denemem olduğu için bu kez közlenmiş patlıcan konservesi kullandım, yine  yağda kızartmak yerine fırında pişirdim. Böylece hem daha midevi hem de çok kolay ve güzel oldu.
  

Malzeme Listesi:

  •  4-5 adet patlıcan veya 650 gr konserve patlıcan közlemesi
  • 1 adet yumurta
  • 3 - adet yeşil taze soğan
  • 150 gr rendelenmiş kaşar peyniri
  • 3-4 dilim ufalanmış ekmek
  • 1/2 demet maydanoz
  • tuz, karabiber
  • 1 su bardağı galeta unu

Tarif:  

Patlıcanlar ya ocakta yada fırında közlenip, soğumaya bırakılır. ( Konserve patlıcan közlemesi kullanılacaksa 2-3 saat öncesinden süzgeçe konur, suyu alınır.)

Soğuyan patlıcanların  üzeri bıçakla yarılır ve kaşıkla içi çıkarılarak bir kaseye alınır. Maydanozlar ince ince kıyılır. Patlıcanların içine rende kaşar peyniri, ince doğranmış yeşil soğan, ekmek ufağı, yumurta, maydanoz, tuz ve karabiber ilave edilerek iyice karıştırılır. Hazırlanan karışım  buzdolabında 1-2 saat dinlendirilir.

Galeta unu geniş bir tabağa yayılır ve köfte karışımından yumurta büyüklüğünde parçalar kopartılıp avuç içinde kadınbudu köfte şekli verilerek galeta ununa bulanır. Fırın tepsisine yağlı kağıt yayılır, üzerine 1 yemek kaşığı zeytinyağı gezdirilir, fırça yardımı ile tüm kağıt yağlanır, hazırlanan köfteler pembeleşene kadar bir kez alt üst edilerek 190 derecede kızartılır.

Sıcak ya da ılık servis yapılır. ( Arzuya göre tavada bol zeytinyağı içinde de kızartılabilir .)

Afiyet olsun!

kozpatlcankoftesi01
kozpatlcankoftesi02
kozpatlcankoftesi03
kozpatlcankoftesi04
kozpatlcankoftesi05
kozpatlcankoftesi06
kozpatlcankoftesi07
kozpatlcankoftesi08

 

 

 

 

Baglan veya Yeni Kayit

fb iconLog in with Facebook