Menu

Content

Kuşkonmazlı Sufle

Sevgili dostlar haydi gelin bugün sizlerle adı eski kendi yeni, güzeller güzeli bir şehir olan Eskişehir’e, Eskişehir’in Laçin beldesine gidelim ve Mutfak Dostları Derneğim aracılığıyla katıldığım keyifli "Kuşkonmaz hasadı "macerama ve bu sırada öğrendiğim nefis lezzetlerin tarifine ortak olun.

Her şeyden önce şunu itiraf etmeliyim ki, kralların yiyeceği diye bahsedilen Kuşkonmaz’ın bize bu kadar yakın bir mesafede yetiştirildiğinden benim hiç haberim yoktu. Hızlı tren ile yaklaşık 2,5 saat sürede Eskişehir’e vardıktan sonra 50 km’lik bir otobüs yolculuğu ile Laçin'e ulaşabilirsiniz.

Silivri’de başlayan hindiba ve kuşkonmaz üretimini ılıman ege havasının yaşandığı Sarıcakaya, Laçin'e taşıyan Arman Badur bugün Nomad Tarım ile en büyük kuşkonmaz üreticisi konumunda. Sakarya nehrinin şırıl şırıl akan suları bir yanda, mor ve yeşilin harmanlandığı kuşkonmaz tarlaları diğer tarafta.

Bizim için kurulmuş sofrada ise kuşkonmazlı cacıktan siyez bulguru ile kuşkonmazlı pilav’a kadar kuşkonmazlı değişik yemekler ve etler başımızı döndürüyor. Tam da piknik havasında geçen yemeğimizden sonra kendimizi hasat yapmak üzere kuşkonmaz tarlalarında buluyoruz. Nasıl bir keyif, nasıl bir güzellik anlatamam. Doğanın bir parçası olmak ve toprağı eline bulaştırmak gibisi yok.

Sizler için yapıp paylaşacağım tariflerin heyecanı taa oralarda başladı. Tarlada sepetlerimizi topladığımız kuşkonmazlar doldururken yeni öğrendiğim, eski bildiğim, farklı uyarlayabileceğim tüm tarifler kafamda dans ediyordu. Kendi kuşkonmazını kendin toplamak ne kadar büyük bir zevk ise pişirip tarifleri sizlerle paylaşmak da öyle. İlk tarifim davet sofralarınızda ses getirecek bir sufle tarifi olacak. Öyleyse haydi mutfağa!

 Malzeme Listesi:

  • 1 demet kuşkonmaz (kuşkonmazları kök kısmından 3-4 cm’ini kesip atın ve kalan kısmı da 2 şer cm’lik parçalara kesin)
  • 2 yemek kaşığı tereyağı
  • 2 yemek kaşığı un
  • 250 ml süt
  • 1 çay kaşığı tuz
  • 1 çimdik kırmızı biber
  • 1/2 diş ezilmiş sarmısak
  • 4 adet sarısı, beyazı ayrılmış yumurta
  • 100 gr beyaz cheddar peyniri

Tarif:

Kuşkonmazlar kaynayan sıcak su içine atılır, 2 dakika haşlanır, çıkarılır ve önceden hazırlanmış buz gibi su içine konur. Süzülür ve kenara konur.

Tereyağı sos tenceresine konur, orta ateşte eritilir, çırpıcı ile karıştıra karıştıra un ilave edilir. 2 dakika macun gibi oluncaya kadar karıştırılır. Çırpmaya devam ederek süt ilave edilir.

2-3 dakika koyulaşıncaya kadar pişirilir. Tuz ve kırmızı biber ilave edilir.

Sütlü karışım, sarmısak, ve kuşkonmazlar robota konur, püre gibi pürüzsüz olana kadar çekilir.

Geniş bir kaseye alınan bu karışıma rendelenmiş cheddar peyniri ve yumurta sarıları ilave edilir, karıştırılır.

Fırın 190 dereceye ısıtılır. 4 adet 200 grlık sufle kalıbı iyice yağlanır. Yumurta beyazları çok katı olmadan ama yumuşak şekilli tepecikler olana kadar çırpılır. Önce yarısı söndürmemeye dikkat ederek kuşkonmazlı karışıma katılır, karıştırılır, sonra diğer yarısı ilave edilir.

Yağlanarak hazırlanan kalıplar 3/4 üne kadar doldurulur, fırın tepsisine sıralanır ve nar gibi kızarana kadar 20-25 dakika pişirilir. Eğer büyük tek bir kalıp kullanılacaksa pişirme süresi 40-45 dakikaya çıkarılır.

Afiyet Olsun.

 

 

Baglan veya Yeni Kayit

fb iconLog in with Facebook