Menu

Content

Fırında Peru Usulü Patates /PAPAS A LA HUANCAİNA)

Günümüzde çok değişik türleri olmasına rağmen genetik çalışmalar patatesin kökenin tek olduğunu ve ana vatanının  da Peru olduğunu göstermektedir. İnka  İmparatorluğunun İspanyollar tarafından istilasından sonra İspanyollara, İspanyollar tarafından da 16 cı yüzyılın ikinci yarısında Avrupa'ya tanıtılmıştır.


Başta  Avrupalı çiftçiler tarafından güvensizle karşılanmasına rağmen 19 yüzyılda Avrupanın gıdalarından biri olarak nüfus patlamasına büyük katkıda bulunmuştur. Bu gün size patatesin anavatanından güzel bir tarif geliyor.

 

Malzeme Listesi:

4 adet patates
1 kırmızı ( Çuşka) biber (çekirdekleri ayıklanmış)
2 ince  dilim ekmek
1 1 /2 su bardağı süt
3-4 yemek kaşığı sıvı yağ
1 küçük demet maydanoz
1 yumurta
150 gr. beyaz veya kaşar peynir rendesi
1 tatlı kaşığı tuz
1 çay kaşığı karabiber
1 diş sarmısak
1 yemek kaşığı limon suyu

Tarif:

Patatesler haşlanır, ılıtılır ve bir cm kalınlığında dilimlenip, yağlanmış pyrex bir fırın kabına dizilir. 1/2 bardak süt içinde iki dilim ekmek ıslatılır.
Bir bardak süt ile  kırmızı biber ve sarmısak rondoda çekilir. Homojen bir karışım elde edilince buna sütlü ekmek ve maydanoz da ilave edilir tekrar çekilir.
Yumurta, sıvı yağ, limon suyu, tuz, karabiber karıştırılır. Hepsi beraber sütlü karışıma aktarılır, peynir rendesi de ilave edilir, iyice homojen bir karışım elde edilince sos ılınmış, dilimlenmiş patateslerin üzerine dökülür. 180 dereceye ısıtılmış fırında sosu çekene kadar pişirilir.

 

perupatatesi01
perupatatesi03
perupatatesi02
perupatatesi05
perupatatesi04
perupatatesi06
perupatatesi07
perupatatesi08

 

 

 

Baglan veya Yeni Kayit

fb iconLog in with Facebook