Menu

Content

Fırında Dört Peynirli Patlıcan

Özellikle yazın yapılan patlıcan yemeklerinin kokusu nasıl da iştah açıcıdır. Geçen akşam yazlık komşum  sevgili Gülsin Onay'ın bizler için verdiği özel plaj konserinde neredeyse yerimden kalkıp Remzi beyin plaj restoranına giresim geldi. Konser alanı ilerestoran iç içe olunca böyle şeyler yaşanabiliyor. Konser sonrası verilecek yemeğe hazırlık olarak önceden kızartılmaya başlanan patlıcan biber  kızartması kokusu eminim  benim gibi diğer konuklarında iştahını açtı. Bende bu vesile ile bir patlıcan tarifi daha vereyim sizlere dedim.

 

Patlıcan  yemekleri saymakla bitmez. Her türlü pişirme yöntemine cevap veren patlıcanın kebabı, oturtması, kızartması, karnıyarığı, imambayıldısı,  türlüsü, suflesi, ızgarası, etli ve zeytinyağlı dolmaları yapılır.  Pirinç ve bulgur pilavları ile salatada da kullanılır.
Bu patlıcanlı tarifim yine ege yöresine ait, hem kolay hem de çok lezzetli. İsterseniz meze, isterseniz antre hatta ana yemek olarak  bile servis yapabilirsiniz. Tereyağı ve sarmısağın birlikteliği  ile muhteşem bir lezzete hazır olun.

 

Malzeme Listesi:

  • 4 adet bostan patlıcanı (orta boy)
  • 75 gr. erzincan tulum peyniri
  • 75 gr. telli peynir
  • 4 dilim Tire tulum peyniri yada eski kaşar peynir
  • 2 çorba kaşığı parmesan
  • 2 çorba kaşığı tereyağı
  • 5-6 yaprak taze fesleğen
  • 3 diş sarmısak

Tarif:

Bostan patlıcanları yıkanır, kurulanır ve bütün halinde derin yağda yumuşayıncaya kadar kızartılır. ( veya fırında üzeri yağlanarak közlenir, derin yağda kızartılan patlıcan sanılanın aksine çok yağ çekmez sadece dış kabuğundaki yağ kağıt havlu ile alınır ) Kızaran patlıcanlar pyrex bir fırın kabına dizilir. Üst kısımları bıçakla yarılır, iki parmak kalınlığında bir miktar kabuk yavaşça bıçak yardımı ile kaldırılır, çatalla içi ezilir. İki kaşık tereyağı, tuz, karabiber ve ince ince kıyılan fesleğenler birlikte karıştırılır ve patlıcanların ortasına eşit olarak dağıtılır,içi ile karışması  sağlanır. Erzincan tulum peyniri çatalla ezilir, telli peynir ufak ufak kesilir, karıştırılır ve tereyağlı karışımın üzerine doldurulur. En üste dilimlenen tire peynirleri yerleştirilir ve parmesan rende serpilir.
Önceden 180 dereceye  ısıtılmış fırında peynir eriyip nar gibi kızarana kadar pişirilir.
Afiyet Olsun!

peynirlipatlican01
peynirlipatlican03
peynirlipatlican02
peynirlipatlican04
peynirlipatlican05
peynirlipatlican07
peynirlipatlican06
peynirlipatlican08

 

 

Baglan veya Yeni Kayit

fb iconLog in with Facebook