Menu

Content

Yerfıstığı Soslu Kuşkonmaz

Bir zamanlar sadece yurt dışına gittiğimiz zaman yediğimiz  ve az bir miktar da yanımızda getirebildiğimiz  ve adete koklarcasına tattığımız kuşkonmaz artık bizde de üretilmeye başladı. Kimi zaman tazesini kimi zaman da konservesini  kullandığımız, çok zengin bir besin kaynağı olan kuşkonmazı daha çok garnitür, salata ve çorba olarak tüketiriz.

Kuşkonmazda A, B1, B2 ve C vitaminlerinin yanı sıra protein, şeker, yağ ve çeşitli mineraller de var. Taze olarak  üretimi de ülkemizde gitgide artmaktadır. Genel bir inanış olarak kuşkonmazın cinsel olarak uyarıcı yani afrodizyak bir besin olduğu da düşünülür. Beyaz, yeşil ve mor olmak üzere üç tiptir.
Bu gün size aktaracağım kuşkonmaz  tarifim pek sık rastladığınız tariflerden biri değil, ama sanırım davet sofralarınızda çok övgü alacak  ve büyük sükse yapacak.
Meze olarak veya tavuk, hindi ve et yanında garnitür olarak verebilecek bir sebze yemeği.

 

Malzeme Listesi:

  • 500 gr kuşkonmaz
  • 2 çorba kaşığı tereyağ
  • 2 silme çorba kaşığı un
  • 1 kutu krema
  • 1 çay kaşığı tuz
  • 1 çay kaşığı beyaz veya karabiber
  • 1 adet portakal, soyulmuş, küçük parçalara bölünmüş
  • 1 çay bardağı iri dövülmüş yer fıstığı
  • 2 çorba kaşığı ince portakal rendesi

Tarif:

Kuşkonmazlar, içinde kaynamış su bulunan bir tencerenin içine konan ayaklı süzgeçe yerleştirilir. Tencerenin kapağı kapatıılır ve su buharında yumuşak ama diri olacak şekilde, 5 dakika kadar pişirilir ve ocaktan alınır.  
Tereyağı küçük bir sos tenceresinde kısık ateşte eritilir. İçine un ilave edilip 2-3 dakika kadar sürekli karıştırarak pişirilir. Krema, yavaş yavaş çırpma teli ile eklenir ve 5 dakika kadar sürekli çırpılarak sosun hafifçe katılaşması sağlanır. Tuz ve biberi de ilave edilip, ateşten alınır. Pürüzsüz ve akıcı bir sos olmalıdır.
Eğer sos katı olduysa ben bir miktar süt (bir kahve fincanı) ile daha akıcı bir hale getiriyorum.
Şimdi, küçük parçalara bölünen portakal dilimleri sosa katılır ve bir kaç kez karıştırılır. Kuşkonmazlar tekrar ısıtılır ve servis tabağına alınır, üzerine hafifçe tuz gezdirilip, kremalı sos dökülür. Üzeri iri dövülmüş yer fıstıkları ve portakal rendesi ile süslenir. Hemen servis yapılır. Kuşkonmazları su buharında pişirdikten sonra hemen buzlu suya daldırıp çıkarın. Bu şekilde sebzeniz canlı yeşil rengini koruyacaktır. Servisten hemen önce tekrar ısıtın.

Afiyet olsun!

kuskonmaz01
kuskonmaz02
kuskonmaz03
kuskonmaz04
kuskonmaz

 

 

Baglan veya Yeni Kayit

fb iconLog in with Facebook