Menu

Content

İtalyan Ekmeği Ciabatta

Bu aralar ekmek denemelerim sürekli devam ediyor, evde maya yapmaya başladıktan sonra farkli ekmek tariflerini denemek kaçınılmaz oldu benim için. Şimdi de sıra İtalyanların Ciabatta'sında. Gevrek ve lezzetli. Korkulacak birşey de yokmuş, son derece  kolaymış. Denemeğe değer diyorum.

 Malzeme Listesi:

  • 1 çay kaşığı kuru maya +3 çorba kaşığı su
  • 500 gr beyaz ekmek unu
  • 15 gr tuz
  • 500 gr evde hazırlanmış ciabatta mayası (tarif   en altta)
  • zeytinyağı (yağlamak için)

Tarif:

Kuru maya 3 çorba kaşığı su içerisinde karıştırılır. Un ve tuz büyükçe bir kaseye konur, ortası havuz gibi açılır.
Evde hazırlanan ciabatta mayası ve kuru maya ile hazırlanan karışım bu havuza konur,  karıştırılır ve yapış yapış bir hamur elde edilir. Hamur lastik gibi olana kadar yoğurulur.  Yaş olduğu için hamur devamlı ellere yapışır. (Biraz sabır gerekiyor burada.)

Büyükçe bir kase çok bol bir şekilde zeytinyağı ile yağlanır. Ekmek hamuru toparlanır ve kaseye konur. Zeytinyağının hamurun her tarafını kaplaması için hamur kase içinde birkaç kez çevrilir. Ilık bir ortamda 2 hatta 3 katına çıkana kadar bekletilir. (2 saat kadar)

Fırın tepsisi iyice yağlanır. Kabarmış hamur un serpilmiş tezgaha kabarıklığı söndürülmeden alınır. Unlu ellerle ve keskin bir bıçakla 4 veya 6 parçaya kesilir, her parça hafifçe unlanır, ister klasik terlik şekli ister yuvarlak şekil verilerek tepsiye konur. Üzeri kapatılır ve 1 saat bekletilir.

Fırın 200 dereceye ısıtılır. (Fan'lı fırın olursa 180.) Bu 1 saatlik bekleme sürecinde hamurlar hala yassı olacaktır ancak fırına koyunca şişecektir.

Ciabatta'lar fırında 20 dakika kadar pişirilir ve hemen ızgara üzerine çıkarılır. Ilınınca servisi yapılır.

1 kg'lık maya için gerekli malzeme:

  • 1 çay kaşığı instant maya + 3/4 kaşık su
  • 575 gr un
  • 350 gr ılık su

Insant kuru maya 3/ kaşık su ile karıştırılır. Tüm malzeme büyükçe bir kaba konur ve kaşık ile dövüle dövüle karıştırılır, üzeri kapatılır ve 24 saat ılık ortamda bekletilir.

Ekmek yapımında kullanılan kısmı içinden alındıktan sonra kalanı kavanoza konup buzdolabında bekletilir. Tekrar kullanılacağı zaman dışarı alınır, 1 bardak un ve 1/2 bardak ılık su konarak beslenir, tekrar kabartılır. Maya içinden alıp kullandıkça  extra un ve su ile beslenir.

 

 

Baglan veya Yeni Kayit

fb iconLog in with Facebook