Menu

Content

Haşhaşlı Ekmek

Davet sofralarınızda hem lezzet hem de görsel bir farklılık yaratmak isterseniz eğer, ekmeğinizi evden yapabilirsiniz. Sabah kahvaltıları için de süper.

Hem çok kolay hem de çok lezzetli bu ekmekler neredeyse çay yanında bile başlıbaşına  yenecek kadar muhteşem oluyor. Mutlaka deneyin derim. Hem çok kolay hem çabuk.

 

Malzeme Listesi:

  • 2 adet beyaz ekmek hamuru
  • 75gr tereyağı
  • 3 yemek kaşığı haşhaş tohumu
  • 2 çorba kaşığı tarçın
  • 50gr iri kırılmış ceviz

Tarif: 

Muffin kalıpları iyice yağlanır. Ekmek hamuru ve tereyağı karıştırma kabına konur, yağ hamura yedirilinceye kadar yoğurulur. Hemen unlanmış tezgaha yayılarak merdane ile dikdörtgen şeklinde açılır. Önce uzun kenarın tam ortasından aşağıya doğru kesilip ikiye ayrılır. Sonra her iki parçada enine 6 parçaya bölünür. Kabarmaması için biraz seri hareket etmek gerekiyor. Kesilen parmak şeklindeki parçalara önce tarçın, sonra haşhaş serpilir ve üzerine bir kaç parça ceviz konularak rulo yapılır, (bakınız resim galerisi) hemen kalıplara yerleştirilir. 12 parça da bu şekilde sarılıp rulo yapıldıktan sonra 30 dakika dışarda bekletilerek önceden 200 dereceye ısıtılmış fırında nar gibi kızarana kadar pişirilir.

 

Afiyet Olsun!

hashasliekmek02
hashasliekmek-01
hashasliekmek03
hashasliekmek04
hashasliekmek05
hashasliekmek06
hashasliekmek07
hashasliekmek08
hashasliekmek09
hashasliekmek10

 

 

 

Baglan veya Yeni Kayit

fb iconLog in with Facebook