Menu

Content

Ekşi Mayalı Ev Ekmeğim

Uzun süredir evde ekmek yapmıyordum.Ancak son günlerde çarşıdan aldığımız ekmeklerden pek mutlu olamadım ve yine evde ekmek yapma denemelerime giriştim. Bu kez fırından aldığımız ekmek hamurundan bir kısmını baz yaparak işe başladım.

Amaç "Ekşi Mayalı Ekmek" yapmak. 1/2 su bardağı ekmek hamurunu steril bir kavanoza koydum, üzerini stretch film ile kaplayıp, şiş ile delikler deldim ve çok muntazam olmasa da aşağı yukarı 8/9 saat lik aralarla 3 gün boyunca kavanoza 1 kahve fincanı un ve bir kahve fincanı ılık su ilave edip, tahta bir çubukla bir iki kez karıştırıp mayayı besledim. Mayanın olup olmadığını kabarcıklarından ve kokladığınız zaman burnunuza gelen alkolümsü kokusundan anlayabilirsiniz!

Bu daha böyle 5-6 gün daha gidecekti ama 4cü gün sonunda dayanamadım, kokladığım zaman hafif bir alkol kokusu gelmişti zaten ve ekmeğimi yapmaya giriştim.. Ama ne ekmek oldu, kelimelerle anlatılmaz, tadını anlatabilmem için yemeniz gerekirdi. Bu iş hergün yapılır mı, yada ayda kaç defa yapılır bilemem ama arada bir mutlaka denerim! Cidden çok lezzetli oluyor.

Malzeme Listesi:

  • 1 su bardağı ekşi maya hamuru
  • 1, 5 su bardağı ılık su
  • 1 paket instant maya (10 gr)
  • 1 çorba kaşığı toz şeker
  • 2 çay kaşığı tuz
  • 5 su bardağı un

Tarif:

Tüm malzeme geniş bir karıştırma kabına konur. Düzgün bir hamur elde edene kadar yoğurulur.
Üzeri kapaklı derince bir fırın kabı hafifçe yağlanır ve yoğurulan hamur içine konur, kapağı kapatılır veya yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisine konarak üzeri temiz bir kumaş peçete ile örtülür.  Hamur 2 misli kabarıncaya kadar, yaklaşık 2 saat kadar bekletilir. (bakınız resim galerisi)

Kabarma işleminin sonlarına doğru fırın 225 dereceye ısıtılır. Hamurun üzerine hafifçe ılık su püskürtülür. Dişli bir bıçakla verevine iki kesik yapılır ve fırına verilir. 25-30 dakika  üzeri sert kabuk bağlayıp rengi koyu bir altın sarısı olana kadar pişirilir. Fırından çıkınca soğuması için bekletilir ve öyle dilimlenir.

Afiyetle!

 

 

Baglan veya Yeni Kayit

fb iconLog in with Facebook