Menu

Content

Kayısı Reçeli

Bodrum'a gelir gelmez, tüm yazlıklarda olduğu gibi, yapılacak işler yığınla önünüze gelir. Ev bütün kış kapalı olunca mutlaka bir parça tadilat gerekir. Nereden başlayacağınızı bilemezsiniz ama bu arada deniz kenarında bile muhabbeti yapılan reçel imalatına  girişmek hiç mi hiç ihmal edilmez. Bu sene de yine aynı uygulama tekrarlandı.

Daha marangoz, su tamiratı, badana vb işler bitmeden reçel yapımına başlandı hemen. Perşembe günü pazarda iri iri kayısıları görünce dayanamadım, güneşin de yardımı ile bir hafta süren bir zaman zarfında reçelim tamamlandı. Böylesine bir tad az bulunur.  Ağzınıza attığınız anda kayısılar hem aroması hem de diriliği ile hemen bu farkı ortaya koyuyor, sırrı ise tamamen az kaynatmak ve güneş tabii ki, işte şimdi sizlerle bu lezzeti paylaşıyorum.

Malzeme Listesi:

  • 1 kg iri kayısı
  • 750 gr toz şeker
  • 3 su bardağı su
  • 2 adet limontuzu (leblebi kadar)

Tarif:  

Kayısılar iyice yıkanır, şekli bozulmadan çekirdekleri çıkarılır. Bekletilir. Tencereye ölçülü şeker ve su konur, kaynatılır. Tencerenin altı kapatılır.
Ayıklanmış kayısılar içine atılır, 5dakika köpük köpük oluncaya kadar kaynatılır, altı kapatılır, soğuyuncaya kadar bekletilir. Daha sonra bir taşım daha kısık ateşte kayısılarla beraber kaynatılır. Limontuzu ilave edilir. Tencere ocaktan alınır ve bekletilip, soğutulur.
Derince pyrex bir kaseye aktarılır, bu dönemde reçelin kıvamı oldukça suludur. Üzeri tülbent veya benzeri bir örtü ile kapatılıp, güneşe bırakılır.
Ara sıra karıştırılan reçel 4 gün sonunda kıvamını almaya başlar. 7gün içerisinde iyice koyulaşan reçel kavanoza aktarılıp,ters çevirilir. Daha sonra buzdolabında saklanır.

Afiyet olsun.

kayisireceli01
kayisireceli02
kayisireceli03
kayisireceli04

 

 

 

Baglan veya Yeni Kayit

fb iconLog in with Facebook