Menu

Content

Fırıldak Kurabiye

Ankara günlerinden kalma bir tarifim var bugün. Eski yemek defterlerimi karıştırırken elime geçen bu tarif beni eski günlere, gençlik yıllarıma götürdü birden. Ankara’dan İstanbul’a göç edeli neredeyse 33 yıl olmuş ama özlem çok da bitmemiş gibi. Bu gençliğime mi özlem yoksa keyifli Ankara günlerine mi, söylemek zor.

Kocaman bir aileydik o zamanlar. Çocuklar evin neşesiydi, hep birlikte sofraya oturulur, hep birlikte gülünür hep birlikte ağlanırdı. Yıllar geçti herkes kendi yuvasına uçtu. Bizler de başladığımız noktaya döndük anne baba olarak. Çalışma hayatım olmasına rağmen okuldan dönen kızlarımı mutlaka ellerimle yaptığım kek, kurabiye, poğaça ile karşılamak için zamanla savaşırdım.

İşte bu tarifim de o zamanlar çocuklarıma sık sık yaptığım "iki renkli kurabiyelerim". Bugün bir arkadaşıma götürmek üzere yaparken burnumun direği sızlamadı desem yalan olur. Yine de artık başka evlerde de olsalar zaman zaman çocuklarım için bir şeyler pişirmeye devam ediyorum. Üstelik şimdi torunlarım da var. Eşim, çocuklarım, torunlarım...  "Öyle bir geçer zaman ki!"

Malzeme Listesi:

  • 1 adet yumurta
  • 125 gr tereyağı
  • 2 çorba kaşığı sıvı yağ
  • 175 gr pudra şekeri
  • 3 çorba kaşığı kakao
  • 1/2 paket kabartma tozu
  • 1 paket vanilya
  • 300-350 gr un

Tarif:

Yumuşatılmış tereyağı ve pudra şekeri çatalla homojen bir hal alana kadar karıştırılır. Yumurta ve sıvı yağ ilave edilir. Karıştırılır.

Un, kabartma tozu ve vanilya birlikte elenir ve yağlı karışıma katılır. Yoğurulur. Yoğurulan hamur iki eşit parçaya ayırılır. Hamurlardan birinin içine kakao eklenir ve birlikte tekrar yoğurulur. Kakaonun iyice karışması için uzun süre yoğurulmalıdır.

Her iki hamur da silikon veya yağlı kağıt üzerinde dikdörgen şeklinde açılır, kenarları düzeltilir.  Hamurlar üstüste konarak uzun kenarından silikon veya yağlı kağıt yardımı ile  kırmadan rulo yapılır.

Buzdolabına kaldırılır. Birkaç saat bekletilir. Isınmadan hemen yarım santimlik ince dilimler halinde kesilir.
Fırın önceden 170 dereceye ısıtılır, hafifçe pembe bir renk alana kadar yaklaşık 20 dakika pişirilir. Soğuduktan sonra tepsiden servis tabağına alınır.

Afiyetle!

 

 

Baglan veya Yeni Kayit

fb iconLog in with Facebook