Menu

Content

Bitter Çikolata Kremalı Makaron

Acıbadem kurabiyesi ve beze karışımı Fransız mutfağının lezzetli bir kurabiyesi olan makaron bizlerinde çok sevdiği bir kurabiye oldu. Aslında üç ana maddesi olan makaron, yani, badem unu, yumurta akı ve pudra şekeri, çeşitli katkılarla çok değişik tadlarda da yapılabilir.
Yapımındaki en önemli husus aynen beze yapımında olduğu gibi makaron yaparken de yumurta akının 24 saat kadar oda sıcaklığında bekletilmesidir. Makaronu pişireceğiniz fırın ayarı da çok önemlidir;

Fırın önceden 175 dereceye ısıtılmalı ve makaronlar 2 dakika pişirilmeli, sonra fırının kapağı 4 parmak açık bırakılarak 5-6 dakika daha pişirilmelidir. Tepsiye iki kat yağlı kağıt serilmeli ki kurabiyelerin altı çok kızmasın. Ayrıca muntazam yuvarlaklar elde etmek için istenirse yağlı kağıda ters tarafından kurşun kalemle istenilen ebatta kalıp kullanılarak daireler çizilmeli ve hamur bu şekillerin üzerine dökülerek ve hafifçe düzeltilerek  hazırlanmalı, pişme süresi tamamlanır tamamlanmaz da ızgara üzerinde iyice soğutulmalıdır.

Malzeme Listesi:  

12 adet makaron için: (24 tek)

  • 2 adet büyük boy yumurtanın akı (içine yumurtanın sarısı, yağ, su karışmamış olacak)
  • 75 gr badem unu
  • 100 gr pudra şekeri
  • 50 gr toz şeker
  • 1,5 yemek kaşığı kakao
  • 1 paket vanilya
  • 1 adet 80 gr bitter çikolata
  • 1 yemek kaşığı tereyağ

Tarif:

Fırın önceden  175 dereceye ayarlanır ve ısıtılır. Fırın tepsisine 2 kat yağlı kağıt serilir. Kabuksuz, tuzsuz beyaz bademler 10- 12 dakika kadar fırında kavrulur. Rengi hafif dönünce çıkarılır. Robotta çekilir, un haline gelir. Badem unu, kakao ve pudra şekeri karıştırılır, birlikte robotta tekrar çekilerek iyice inceltilir.

Çukur bir kaseye  oda ısısındaki yumurta akları konur köpük köpük olana kadar çırpılır, tozşeker yavaş yavaş eklenir. Sıkı ve parlak beze kıvamına gelene kadar çırpmaya devam edilir.
Daha sonra bir spatula yardımı ile birkaç seferde kuru malzeme yumurta akına eklenir. Çok fazla karıştırmadan birbirine karışır karışmaz bırakılır.

Hamurun kıvamı kalın ama akıcı olmalıdır. Hamur sıkma torbası yada kaşık yardımı ile yağlı kağıt üzerine birbirinden 2 cm uzaklıkta, daireler şeklinde dökülür, 5-10 dakika kadar üzerinin sertleşmesi için dışarda bekletildikten sonra tepsi fırına konur ve tam 2 dakika pişirilir.
Daha sonra fırın kapağı aralanır ve bu şekilde kapağı biraz açık 6-7 dakika daha  pişirmeye devam edilir. Toplam pişme süre 10 dakikayı geçmez.

Bu süre sonunda  makaronların rengi dönmeye başlar. Hemen fırından çıkarılan makaronlar tel ızgara üzerinde soğumaya bırakılır. Çikolata  ve tereyağı benmari usulü eritilir, soğuyunca aralarına bu çikolata sürülüp iki makaron birbirine yapıştırılır.

Afiyet Olsun!

makaron01
makaron02
makaron04
makaron03
makaron05
makaron06
makaron07
makaron08
makaron10
makaron09
makaron11
makaron12
makaron13
makaron14
makaron15
makaron16
makaron17
makaron18
makaron19
makaron20

 

 

Baglan veya Yeni Kayit

fb iconLog in with Facebook