Menu

Content

Bademli Ay Kurabiye

Özellikle yeni yıl yaklaşırken hemen hemen tüm mutfaklarda geleneksel olan yeni yıl kurabiyesi yapma yarışı başlar, ama işin aslını sorarsanız  bu çok baharatlı geleneksel yeni yıl kurabiyesi de  herkesin damak tadına  göre olmayabilir, size çok lezzetli gelmeyebilir.

Üzerindeki şekerli glazür, içindeki zencefil ve diğer baharatlar herkesin damak tadına göre değildir. Geçen yılbaşında yaptığım geleneksel yeni yıl kurabiyeleri tarifimi sizlerle paylaşmıştım, bu yıl yine Christmas, yeni yıl civarı yapılan, hemen hemen herkesin sevebileceği eski defterlerimden bir bademli kurabiye tarifimi paylaşmak istedim sizlerle. Bu kurabiyeler için gereken;

Malzeme Listesi:

  • 75 g soyulmuş iç badem
  • 75 g toz şeker
  • 230 g tereyağı
  • 250 g un
  • 1/4 çay kaşığı tuz
  • pudra şekeri (üzeri için)
  • 2 yemek kaşığı file badem

Tarif:

Şeker ve badem robotta birlikte çekilir. Un gibi olur. Soğuk tereyağı küçük parçalara ayırılır ve robota atılır, ekmek ufağı gibi olana kadar çevirilir. Un ve tuz ilave edilir. Robotu durdurup spatülle toparlanır. Yuvarlak bir top gibi olan hamur buzdolabı poşetine konur ve  2 saat kadar buzdolabında bekletilir.

Bekleme süresi sonunda fırın 160 dereceye ısıtılır. Hamur 4 eşit parçaya bölünür, ve çalışma süresi boyunca buzdolabında saklanır. Her bir parça tek tek dolaptan çıkarılıp şekil verilir. Ayırdığınız hamurdan avucunuza küçük bir parça alınır, önce top gibi yapılır, sonra silindir şekli verilir, uçları hafif inceltilerek ay kurabiyesi halini alır.

Tüm kurabiyeler bitene kadar yapılanlar da buzdolabında saklanır. 12-15 dakika kadar pişirilen kurabiyelerin renginin kararmamasına dikkat edilir. İyice soğutulduktan sonra tabağa alınan kurabiyelerin üzerine süzgeç ile pudra şekeri elenir.

Afiyetle!

 

aykurabiye01
aykurabiye02
aykurabiye03
aykurabiye04
aykurabiye05
aykurabiye06
aykurabiye07
aykurabiye08
aykurabiye09
aykurabiye10
aykurabiye11
aykurabiye12
aykurabiye13
aykurabiye14
aykurabiye15
aykurabiye16
aykurabiye17
aykurabiye19
aykurabiye20

 

 

Baglan veya Yeni Kayit

fb iconLog in with Facebook