Menu

Content

Çikolata Dolgulu Kartopu Kurabiyem

Isırdığınız anda kıyır kıyır ağızda dağılan ve dağıldığı o anda kralların içkisi denilen  o  muhteşem  çikolata lezzetini ağzınızın içinde bulan sizi, hemen mutfağa sokacak bir tarifle karşınızdayım. Rus mutfağının çay yanında, Meksika mutfağının düğün törenleri için seçtiği, yapımı çok kolay ve misafirlerinize çay veya kahve yanında ikram edebileceğiniz bu muhteşem tat için gerekli ;

 

Malzeme Listesi:

  • 200 gram tereyağı
  • 85 gr pudra şekeri
  • 300 gram un
  • 1 paket vanilya
  • 175 gr ince çekilmiş ceviz
  • para çikolata

üstü için:

pudra şekeri

Tarif:

Bir kabın içinde tereyağı, un, pudra şekeri, vanilya iyice yoğurulur.  İçine ince çekilmiş ceviz ilave edilir ve yoğurmaya devam edilir. Hamur toparlanınca  buzdolabında bir süre dinlendirilir (15 dakika).

Avuç içinde açılan küçük yuvarlak disklerin içerisine para şeklindeki (kahve dünyasından alınır) çikolatalar konur ve önce poğaça kapatır gibi kapatılıp sonra yine avuç içinde yuvarlayarak küçük top şekilleri verilir. (ceviz büyüklüğünde)

Fırın tepsisine yağlı kağıt serilir ve fırın 150 dereceye ayarlanır. Küçük kurabiye topları fırın tepsisine dizilir ve yaklaşık 30 dakika kadar pişirilir. (Kurabiyelerin altının rengi değişene kadar pişirilir.)

Fırından çıkar çıkmaz kurabiye topları pudra şekeri dolu bir servis tabağının içinde yuvarlanır. Böylece her tarafı pudra şekeri ile  kaplanır.

Afiyetle!

 

kartopukurabiye01
kartopukurabiye02
kartopukurabiye03
kartopukurabiye04
kartopukurabiye05
kartopukurabiye06
kartopukurabiye07
kartopukurabiye08
kartopukurabiye09
kartopukurabiye10
kartopukurabiye11
kartopukurabiye12
kartopukurabiye13

 

 

 

Baglan veya Yeni Kayit

fb iconLog in with Facebook