Menu

Content

Çikolata ve Çilekli Cheesecake

Ne zamandır yapmak istediğim Çilekli Cheesecake bu güne kısmetmiş. Çok sevgili Sibel gelecek. Vişneli Tart kalmadı ama, ben de ona bu sefer cheesecake yapayım istedim. Elimde bir dolu tarif var. Hepsi o kadar lezzetli ki, hangisini yapsam diye düşünürken, birden aklıma geldi. Çilek'ler çok güzel, o zaman çilekliyi denemeliyim, hemen.
Her defasında farklı bir tarifi deniyor, kendimden de bişeyler katıyorum. Bu kez de can arkadaşım Aydan Eğecioğlu'ndan aldığım bu tarife çikolata ve tarçın ekleyerek biraz değişiklik yaptım. Aydan, bizim kızlar toplantısı için yapmıştı, hepimiz çok sevmiştik.

Cheesecake'ler genel olarak süt ve yumurta ile yapılan tatlılar gurubuna (custard) girdiği için fırın sıcaklığı ve ne şekilde pişirilmesi gerektiğine çok dikkat etmek lazım. Daha düşük sıcaklıkta ve daha uzun sürede pişen cheesecake'lerde tarifteki fırın sıcaklığına mutlaka uyulmalı, fırın daima önceden ısıtılmalı ve sıcak su banyosu içinde pişmesi gerektiğinden içine su kaçmaması için, (kelepçeli kalıp kullanılır) kalıbın tabanı ve yanları alüminyum folyo ile kaplanmalıdır. Folyo ile kaplanan kalıp kenarlı daha büyük bir kaba oturtulup, bir kenarından akıtılan kaynar su ile yarısına kadar doldurulmalıdır. Cheesecake'ler genellikle bir veya  bir buçuk saatte pişer, bir süre sonra su banyosunu kontrol etmek yararlı olur. Bir saat geçtikten sonra, tekrar su ilave edilmelidir.

Malzeme Listesi: 

 • 4 adet yumurta (oda sıcaklığında)
 • 200 gr toz şeker
 • 3 paket krem beyaz ya da labne   (oda sıcaklığında ve suyu iyice süzdürülmüş)
 • 1 kutu krema
 • 2 çorba kaşığı un
 • 1 limon rende
 • 1 paket burçak bisküvi
 • 75 gr tereyağ
 • bitter çikolata
 • 1 çay kaşığı tarçın
 • 1 paket hazır çilek meyveli sos (Paketteki tarife göre pişirilecek)
 • 300 gr çilek  

Tarif:

Fırını 160 derece'de ısıtın.
Cheesecake tabanını hazırlamak için 23 cm'lik kelepçeli kalıp yağlanır. Rondo'da burçak bisküvi un haline gelene kadar ezilir. Kalıbın içine dökülür. Üzerine 1 çay kaşığı tarçın ve 75 gr erimiş tereyağı da konur, iyice karıştırılır ve elle bastırılarak tabana iyice yayılır. Cheesecake tabanı önceden ısıtılmış fırında 10 dakika kadar pişirilir.

Fırından çıkartılıp soğumaya bırakılır. Soğuyan taban çikolata parçaları ile kaplanır. (Ben çoğu kez madlen çikolata kullanıyorum.)
Derin bir kap içine 4 yumurta kırılır. İyice rengi dönüp beyazlaşana kadar mixerlanır. Sonra şekeri ilave edilip, iyice karışana kadar çırpmaya devam edilir. Oda sıcaklığında beklemiş peynirler de konup, pürüzsüz bir karışım elde edene kadar çırpmaya devam edilir. Cheesecake yaparken başarılı olmanın sırlarından biride doyasıya çırpmak, yoruluncaya kadar çırpmaktır. Ardından vanilya ve 1 kutu krema eklenip, yine iyice çırpılır. En son 2 kaşık un ilavesi ile çırpma işlemine devam edilir.

Karışım kalın akıcı bir kek hamuru gibi olunca (kaşıktan zor dökülen) limon rendesi de eklenir ve limonun iyice karışması sağlanır. Çok çırpılmadan meydana gelen hava kabarcıkları, karıştırma kabını tezgaha vurarak çıkartılır. Kabı tezgaha vurdukça üzerinde patlayan hava kabarcıkları oluşur. Bu şekilde üzeri çatlamayan bir cheesecake yapılabilir. Karışım, çikolata ile kaplanan cheesecake tabanına dökülür ve fırını 150 dereceye getirip 1 saat 15 dakika pişirilir. Fırından çıkan cheesecake soğumaya başladıkça biraz inecektir. Bu normaldir.

Soğuyan cheesecake buzdolabına konup en az üç dört saat bekletildikten sonra, dışarı çıkarılır ve 1 paket hazır çilek meyvalı sos pişirilip, soğutulup, üzerine dökülür. Çilekler ikiye bölünür, kesilen kısımları cheesecake'in yüzeyine değecek şekilde tüm yüzeyi çilekle kaplanır.

Afiyet olsun!

 

cilekli01
cilekli02
cilekli03
cilekli04
cilekli05
cilekli06
cilekli07
cilekli08
cilekli10
cilekli09
cilekli11
cilekli12

 

 

Baglan veya Yeni Kayit

fb iconLog in with Facebook