Menu

Content

The Bosnjak Mutfak

Asya mutfağının lezzet durağı P. F. Chang' s' in yaratıcısı Philip Chiang' in özel davetine katılmak üzere giderken önünden geçtiğim sırada keşfettiğim bir mekandan bahsetmek istiyorum siz sevgili takipçilerime. Birden ayaklarım beni henüz çiçeği burnunda (açılalı bir ay olmuş) bu Boşnak lokantasına doğru götürdü nedense.

Eskiden balıkevi olan bu mekan şimdi Etiler' deki Nusr'et' in kurucu ortaklarından işadamı Mithat Erdem' in tüm memleket özlemini, deneyimleri ile birlikte biriktirip buraya aktardığı bir Boşnak lokantası olmuş. Yani dekor ve dizaynı da her an başında olduğu, mutfaktan her çıkan yemeğin testi kendisi tarafından tadına bakılarak yapılan Mithat Erdem' e aitmiş.

Adımımı atar atmaz çok hoş dekorlu, değişik , pırıl pırıl ve yöresel aksesuarlarla bezenmiş bir ortamda buldum kendimi. Geri planda çalan hafif boşnak müziği eşliğinde resimlerimi çekerken nazik işletme müdürü Hidayet Öner ve salon şefi Nihat Güzeldere de beni bilgilendirdi.

Saraybosna? nın o muhteşem damak tadlarını İstanbul? da sunmak ve tanıtmak için A?dan Z?ye yöresel ve organik ürünleri Saraybosna?dan gelen bu mekan, Boşnak lokantalarının nirvanası olmaya aday.  Aile fertlerinden bazı büyüklerin de bizzat mutfakta olduğu bu Boşnak Mutfağında özel ekmeklerinin nasıl yapıldığını izledim, resimledim ve tuzlu kaymakları eşliğinde tadına baktım. Sadece onu yemek için bile gitmeğe değer desem!

Yine tadımlık olarak gelen yöresel begova çorbası, müthiş köftesi, iste kurutulmuş dana ve hindi eti, kaymaklı turşusu "soka", aile bireylerinin hazırladığı turşular, özellikle sirke ile harmanlanan lahana turşusu, börek çeşitleri, paprika, özel Boşnak usulü sebzeli güveç tam bir damak şöleni.

Tatlı yok mu dediğinizi duyar gibi oluyorum ama ben en lezzetliyi en sona bıraktım, evet tahmin edeceğiniz gibi bu çok çok özel bir Boşnak tatlısı olan Trileçe. Yok böylesi desem!  İster frambuazlı ister karamelli, bence biraz ondan biraz da diğerinden mutlaka tadına bakılmalı.

Zengin bir içki büfesi, yemekleri ile uyumlu şarapları, tümü Boşnak mutfağı eğitimi almış deneyimli, güleryüzlü, ilgili personeli ile  mutlaka gidilesi bu mekandan içki dahil adam başı 70-100 tl ödeyerek çıkabilirsiniz.

İstanbulda Saraybosna misafirferverliğini eşsiz lezzetleri ile birleştirerek hizmet veren "The Bosnjak Mutfak" iyi yemek, servis ve ambiyanstan hoşnut olacak tüm misafirlerini ağırlamaktan büyük keyif alacağını belirtiyor.

The Bosnjak Mutfak

Nispetiye caddesi No:104 Etiler-Beşiktaş-İstanbul
Tel:0212 287 07 23/24

 

 

 

Baglan veya Yeni Kayit

fb iconLog in with Facebook