Menu

Content

Sirha İstanbul 2014 İstanbul Kongre Merkezi

Bugün dünyaca ünlü şefler ile Türk şeflerini yemek fikirlerini ve deneyimlerini paylaşmak üzere bir araya getiren dünyanın ilk gezici yemek festivali Omnivore Food Festivali'nin İstanbul'daki durağı İstanbul Kongre Merkezi'ndeydim.

Paris, New York, Cenevre, Şangay, Moskova, Sidney ve Brüksel?den sonra son durağı İstanbul olan ve 27-29 Kasım 2014 tarihleri arasında 3 gün sürecek festivale Omnivore Food Festivali ile sponsorluk anlaşmasına imza atan De?Longhi Grup, Kenwood ürünleri'nin davetlisi olarak katıldım.

Yeme-içme ile ilgilenen herkesi dünyanın en iyi şefleriyle  bir araya getiren festival mutfaklara da eğlence ve neşe getirdi. Günün nasıl geçtiğini anlayamadan eve döndüm. Henüz birçok kişinin tatmadığı, bilmediği birçok ürün ve marka ile tanıştım. Özellikle Anadolu lezzetleri bölümündeki çok güzel bir amaca hizmet eden Essedra projesi ki burada projenin Türkiye ayağı ortağı  olan Slow Food ve Mutfak Dostları Derneğinin katkıları ile hazırlanan Nuh'un Ambarı'nın birbirinden güzel yöresel ürünlerinden yanık yoğurt, Bodrum Peksimeti, Kastamonu pastırması, Kırklarelinin Pancar pekmezi, Karaburun'un Hurma Zeytini, Erzurum'un kuru kaymağı ve peynirlerini tatmak başlıbaşına bir olaydı. O güzelim lezzetteki Kars Gravyerini, Çorum'un Kargı Tulumu'nu, Karaman'ın Yanık yoğurdunu nerelerden elde edebiliriz acaba!!!!

Metro Gross Markete ait stant'ta Chef Table mutfak akademisinin hazirladigi küçük aperatiflerden tatma fırsatı bulduğum çam balı krakerleri ise  muhteşemdi!!! Bu arada itiraf etmeliyim ki tarifi onlardan alamadımsa da eve gelir gelmez araştırdım, buldum ve daha güzelini yaptım.....

Sağlıklı Himalaya tuzlarını keşfettik! Hem de ateş üzerine direkt olarak konarak bir ızgara gibi kullanılabilen tuz blokları ile tanışıp, aynı zamanda bu blokların sunum için de kullanılabileceğini gördük fuarda. Oteller için yeni icad edilen, tek tuşa basarak küçük porsiyon tereyağı veren mükemmel bir "butter dispenser"inden nefis tereyağı tadımı, Yogolat'ın lezzet küpü frozen yogurtu, Segafreda'nın sıcak çikolatası ve farklı stantlarda tatma fırsatı bulduğum ördekli tortellini, risotto, kaz çiğeri, değişik tatlılar, cheese cake'ler, Le Petit Chavin'in doğal, antioksidan, düşük kalorili, alkolsüz içeceği ve daha neler neler!

Duni sofralarımıza renk katacak, süsleyecek, kağıt peçete, runner, örtü ve masa süsleri ile adeta bir çığır açmış. Tüm hanmların dikkatine derim. Yine muhteşem tabak, bardak takımları, mutfak bıçakları, yemek çatal bıçakları stantlarından dan gözümü ayıramadım.

Düzenlenen etkinlikleri farklı başlıklar altında toplayan Omnivore Food Festivali, Master Classes kategorisinde dünyaca ünlü şefleri, mutfak profesyonellerini ve genç yeteneklerini buluşturarak ilham veren şovlara imza attı.

De?Longhi yine  Omnivore Food Festivali?nin Master Classes şov alanında yer alan standında, kahve makineleriyle katılımcılara kahve servisi yaparak keyiflere keyif kattı. Tüketicilerden gelen istekler doğrultusunda piyasanın doğal ve katkısız ürünlere yer verdiğini büyük bir sevinçle gördüm. Büyük çoğunluğu unutulmaya yüz tutmuş lezzetlerden tatma fırsatını yakalamış, çeşitli tadım etkinlikleri, yemek showları ile gıda sektörüne yön veren Sirha'dan yeni ve değişik lezzetler ve mutfak ile ilgili her türlü bilgiye doymuş olarak ayrıldım. 

 

 

 

Baglan veya Yeni Kayit

fb iconLog in with Facebook