Menu

Content

Nar Gourment ile Anadolu Zeytinyağları Projesi

Benimle birlikte bir zeytinyağı yolculuğuna var mısınız? Sizleri “Anadolu Zeytinyağları Projesi” ile Anadolu’nun en değerli zeytinyağlarını Türkiye’ye ve dünyaya sunan Nar Gourment’yle tanıştırmak ve bu kapsamda Özyeğin üniversitesinde aldığım tadım eğitimini hepinizle paylaşmak istiyorum.

Hepinizin, hepimizin zeytin ve zeytinyağıyla ilgili illa ki bilgisi vardır. Zeytinyağının faydaları saymakla bitmez. Üzerine sayısız profesyonel ya da amatör çalışmalarla kitaplar, belgeseller, araştırmalar yapılmıştır. Birine ya da bir kaçına, ilgiliyseniz daha fazlasına mutlaka ulaşmışsınızdır. Bu yazıda (ve takip edecek olan ikinci yazımda) okuyacaklarınız zaten bildiğiniz şeyler olabilir. Belki de ilk defa karşılaşacaksınız. Ne olursa olsun ben bilgilerin tekrarlanması, büyütülmesi ve kullanılması taraftarıyım. Her şekilde işinize yarayacağını umuyorum. Hazır mısınız?

Nar Gourment 2007’den beri zeytinin anavatanı Anadolu’nun zengin gen kaynaklarını açığa çıkararak, değişik zeytinyağı türlerini dünyaya sunuyor. Anadolu'nun doğal ve bölgesel ürünlerini geleneksel yöntemlere tamamıyla bağlı kalarak üretiyor ve böylece her biri bölgesinin karakteristik özelliklerini kusursuzca yansıtan özel ürünler ortaya çıkartıyor. Tahmin edebileceğiniz gibi sadece zeytinyağı yok, ürün yelpazesi oldukça geniş. Geleneksel yöntemlere bağlı kalarak reçel, marmelat, organik sirke, ekşi, pekmez, baharat, çay, kuru meyve hatta şekerlerden akide ve lokuma bin bir çeşit ürün bulabilirsiniz.

Yeni Hasat döneminde Mardin Halkalı, Kilis Yağlık, Hatay Savrani, Mersin,Mersin Sarıulak, Mersin Silifke Yağlık, Antalya Tavşan Yüreği, Antalya Beylik, Muğla Memecik, Aydın Memecik, Manisa Uslu, ve Balıkesir Ayvalık zeytinyağlarının lezzet sofralarında yerini alması hedefleniyor.
Nar Gourment yetkililerinden Feyza Üstünel tadım eğitiminde yaptığı konuşmasında zeytin ve zeytinyağı ile ilgili genel bilgiler verdikten sonra, zeytinyağının bileşimi, kalite kriterleri ve onu etkileyen faktörler, sıkım yöntemleri, bölgesellik ten bahsetti.

Zeytin ağacının anavatanı Mardin, Hatay, Suriye, Filistin ve Kıbrıs’ı içine alan bölge olarak kabul ediliyormuş. Zeytin İki coğrafi kuşakta ve  33 ülkede yetişiyormuş. Kaliteye etki eden faktörlere gelince hasattan işlemeye kadar geçen süre ve modern işleme yöntemlerinin kullanılması önemliymiş. İşte Nar Gourment Mobil zeytinyağı Tırını devreye sokarak fabrikayı tarlaya taşımış.

Yöresel zeytinler tam zamanında tek tek elle toplanarak soğuk sıkım tekniği ile aynı gün damıtılıyor. Nar Gourment’in Türkiye’de hizmete soktuğu Mobil zeytinyağı makinesi sayesinde fabrika tarlaya taşınıyor ve toplanan zeytinlerden iki saat içinde kusursuz natürel zeytinyağı üretilmesi sağlanıyor. Bu projeye Sanayi bakanlığı ve Ankara üniversitesi de destek veriyormuş. Böylelikle dünyanın en saygın ödül organizasyonlarından aldığı birinciliklerle zeytinyağının anavatanı Anadolu uluslararası alanda da tanınıyor.

Laf aramızda eğitimde Mobil zeytinyağı sıkım makinesinin zeytini işleyerek anında tadılabildiği bu özel deneyim son derece heyecan vericiydi. Bu deneyimi anlatmadan önce biraz daha öncesine gitmek istiyorum. İstanbul Özyeğin Üniversitesi / Nar Gourment işbirliği ile ''Zeytinin İzinde '' isimli bir proje oluşturulmuş.  Biz yemek köşe yazarları (Blogger)için de yine Nar Gourment öncülüğünde “Zeytinyağı Duyusal Analiz (Tadım)” eğitimi planlanmış.

Eğitmenimiz sertifikalı Zeytinyağı Tadım eğitimcisi Serdar Öçten ÜNSAL’dı. Eğitim süresince zeytinyağının tadı, kokusu, aroması hakkında bilgiler verdikten sonra bize tadım uygulamaları yaptırdı. Bu deneyimle ilgili detayları bir sonraki yazımda sizlerle paylaşacağım. Ancak bu yazımı da eğitimde öğrendiğim/hatırladığım bazı püf noktalarıyla bitirmek istiyorum:

- Yol kenarlarından asla zeytinyağı alınmamalı
- Pet şişede zeytinyağı saklanmamalı, alınmamalı
- Yazın zeytinyağı buzdolabında kalmalı
- Koyu renkli, cam şişelerde yağ alınmalı
- Fazla ısı, ışık ve kötü ambalajın zeytinyağını, zeytinyağı olmaktan çıkaracağı unutulmamalı

 

 

Baglan veya Yeni Kayit

fb iconLog in with Facebook