Menu

Content

Çikolata ve Antep Fıstıklı Kurabiye

“Hayatın anlamı nedir?” sorusunun çok irdelendiği yaşlardayım ben. Cevap her dönem yaşadıklarınızla şekillenir ve değişir elbet. Planları kaşla göz arasında altı üst edebildiğini bildiğim bu hayatın anlamı artık benim için çoğunlukla evimde eşimle geçirdiğim dingin ve keyifli saatler, çocuklarım ve torunlarımla kalabalıklaşan ailemle, zaman zaman hakiki dostlarımla birlikte olabildiğim mutlu sofralardan geriye kalan güzel anılar. İşte bu yüzden sofra benim için önemli, öncelikli ve özellikli. Yeni bir yıla girerken sevdiklerim için denediğim yeni tarifler bugünlerde beni en motive eden şeyler.
Hatırlarsanız "bu yılbaşı üzeri evde kurabiye çeşitleri olmadan olmaz. Ağız tadının olduğu, bereketli bir yıla hazırlık bu kurabiyeler benim için" demiştim. İşte tam bu döneme uygun denemelerimden biri daha geliyor şimdi. Bu kez çikolata ve Antep fıstığı birlikteliğinden doğan muhteşem bir tat var. Çikolatalı ve Antep fıstıklı bu kurabiyeler o kadar yoğun ve lezzetli ki insanın aklını başından alabilir. Keyifli sofralarda bu muhteşem tarifimi sizlerde denemek isterseniz, haydi buyurun mutfağıma.
 

Malzeme Listesi:
 

  • 150 gr tereyağı
  • 150 gr toz şeker
  • 1 yumurta sarısı (beyazı kurabiyeleri batırmak için)
  • 1 çay kaşığı vanilya
  • 175 gr un
  • 1 çimdik tuz
  • 35 gr kakao
  • Toz Antep Fıstığı (etrafına bulamak için)
  • 80 gr bitter çikolata +1 tatlı kaşığı tereyağı (ben marie usulü eritilir)

 

Tarif:
 

Fırın 170 dereceye ısıtılır. Fırın tepsisine yağlı kağıt yayılır.
Tereyağı ve toz şeker hafifleyinceye kadar çırpılır. Geniş bir karıştırma kabına un, tuz, vanilya ve kakao konur, birlikte elenir.
 
Çırpılan tereyağlı şekere yumurta sarısı konur, tekrar homojen oluncaya kadar çırpılır. Hazırlanan unlu karışım da  ilave edilir ve düşük hızda hamur toparlanıncaya kadar çırpılır.(Eğer toparlanmaz ise o zaman 1-2 tatlı kaşığı soğuk su ilave edilir.)
 
Hamurdan minik toplar yapılır, ortasına parmak ucu ile hafifçe bastırılarak çukur açılır.
Antep fıstık tozu yayvan bir tabağa konur. Çikolata ve tereyağı ben marie usulü eritilir.
 
Kurabiyelerin kenarları yumurta akına batırılarak, fıstığa bulanır. Tepsiye dizilir.
 
170 dereceye ısıtılan fırında maximum 15 dakika pişirilir. Fırından çıkan kurabiyeler yumuşaktır.(Ellemeyin)
 
Ortalarına çay kaşığı yardımıyla hazırlanan eritilmiş sıvı çikolata doldurulur. İyice soğuyuncaya kadar tepside bırakılır.
 

Afiyet Olsun!

 

 

Baglan veya Yeni Kayit

fb iconLog in with Facebook