Menu

Content

İncir ve Kırmızı Soğanlı Atıştırmalık

Sevgili takipçilerim,

Alışıldık lezzetler, bildik tarifler, “gözü kapalı” pişirdiğiniz yemekler size de bazen “sıkıcı” gelmiyor mu? Tabii ki her davette illa farklı bir şey olacak, bir pişirdiğimi bir daha pişirmeyeceğim diye bir kuralım yok. Hele ki çok yoğun ve yorgun bir günün ardından kolaylıkla hazırlayacağım yemekleri hiç düşünmeden baş tacı ederim. Ama işte bazen değişik lezzetlerle konuklarımı şaşırtmak da hoşuma gidiyor.

Bugünkü tarifim davet sofralarının olmazsa olmazı mezeler, atıştırmalıklar arasında yerini alacak. Farklı lezzet arayışına girdiğim zamanın incirin bol ve en lezzetli zamanına denk gelmesi isabet oldu. Bu çok lezzetli atıştırmalık tarifim kraker ve dilim baget ekmekler üzerine sürülen krem peynir (ya da rokfor) peynirinin tamamlayıcısı olarak soframda yer aldı. Tarifin tam olarak lezzeti vermesi ise kullanılacak balzamik sirkenin kalitesi ile çok orantılı oluyor.

 Malzeme Listesi:

  • 1 adet büyük kırmızı soğan (küp küp kesilmiş)
  • 60 ml zeytinyağı
  • 6-7 adet taze siyah incir (soyulmadan , ince dilimlenmiş)
  • 60 ml balzamik sirke
  • 2 çorba kaşığı toz şeker
  • 1 çay kaşığı limon kabuğu rendesi
  • 1 çay kaşığı taze zencefil rendesi

Tarif:

Zeytinyağı orta ateşte kızdırılır. Küp küp kesilmiş soğan ilave edilir, ateşin altı kısılır, soğan karamel rengini alana kadar  (20 dakika) pişirilir. İncir ilave edilir, şeklini kaybedinceye ve iyice soğana karışıncaya kadar pişirilir.

Balzamik sirke de ilave edilir ve tüm suyunu çekene kadar, yaklaşık 5-10 dakika arası pişirilir. En son şeker, limon kabuğu rendesi ve zencefil rendesi ilave edilir. Karıştırılır. Ocaktan alınır.

Soğuk veya ılık olarak krem peynir veya rokfor peyniri sürülmüş kraker, ince dilimlenmiş baget ekmek üzerinde ikram edilir.

Afiyetle!

 

 

Baglan veya Yeni Kayit

fb iconLog in with Facebook