Menu

Content

Hashbrown/Çıtır Patates

Orijinal adı HashBrown olan  çıtır, baharatlı, rende patates tavası artık bizim kahvaltı sofralarımızda da yerini aldı. Aslen Amerikan mutfağına ait olan bu patates kahvaltı, brunch hatta akşam yemeklerinde oldukça ses getiren bir çeşit olarak görülmektedir.

Çıtır olması için püf noktası yıkanıp, rendelenip, suda bekletildikten sonra içinde hiç su kalmayana kadar iyice süzülüp kurulanmasıdır.

 

Malzeme Listesi:

 
  • 2-4 adet orta boy patates
  • 1 adet ufak soğan (arzu edilirse)
  • 1 yemek kaşığı un 
  • 1 adet yumurta
  • 3-4 yemek kaşığı riviera zeytinyağı
  • 1 silme çay kaşığı tuz
  • karabiber / kırmızıbiber
 

Tarif:

 
Patatesler soyulup yıkanır. Rendenin iri tarafından rendelenerek bir karıştırma kabına alınır. Soğan soyulup incecik rendelenir. Suyu sıkılır.
Soğan, tuz, un, yumurta, 1 yemek kaşığı sıvıyağ  ve kırmızı/ karabiber patateslere eklenip iyice harmanlanır. Yapışmaz yüzeyli tava ısıtılıp kalan yağ içine konur ve kızdırılır.
Patates tavanın ortasına konur ve kaşığın tersi bastırılarak yaklaşık yarım cm kalınlığa ulaşana kadar yayıp bastırılır. Ocağın altı kısılır.
Kısık ateşte patatesin alt kısmı iyice kızarana kadar pişirilir. Bir tarafı kızardıktan sonra, ucundan kaldırılıp bakılır ve  spatula veya düz bir kapak ile bütün olarak çevirilip diğer tarafı da kızartılır. Sıcak, sıcak  kahvaltı ve brunch da yumurta ile, veya et, tavuk yemeklerinin  yanında servis edilir.
 

Afiyetle!

kahvaltipatatesi02
kahvaltipatatesi01
kahvaltipatatesi03
kahvaltipatatesi04
kahvaltipatatesi05
kahvaltipatatesi06
kahvaltipatatesi07
kahvaltipatatesi08
kahvaltipatatesi09
kahvaltipatatesi10
kahvaltipatatesi11
kahvaltipatatesi12
kahvaltipatatesi13
kahvaltipatatesi14
kahvaltipatatesi15
kahvaltipatatesi16
 

 

 

Baglan veya Yeni Kayit

fb iconLog in with Facebook