Menu

Content

Chocolate Mousse/ Çikolata Köpük

Davet yemeklerimin değişmez tatlılarından bir tanesi de bu çok lezzetli çikolata köpüğüdür. Yaş günü, evlenme yıldönümü, yılbaşı gibi özel günlerde de tüm ailemin favorisi olmuştur. Sofraya konduğu anda biter ve hatta boşalan tabakların dipleri iyice sıyrılır, kaşıklar yalanır, hiç fire verilmez.
Kimin icadı ise bu köpük, köpük hafif çikolata ona minnettarım, bu kadar lezzetli başka ne olabilir dünyada!

Davet gününden bir, iki gün önce de yapılabilir, tabii kapaklı bir kase içinde ve buzdolabında saklanmak şartı ile. Yanında taze çilek ile servis yapıldığı zaman lezzeti bir kat daha artan bu tatlının üzeri istenirse rende çikolata ve krema ile süslenebilir.

 Malzeme Listesi:

  • 300 gr siyah çikolata (bitter)
  • 300 ml krema
  • 3 çorba kaşığı portakal likörü veya rom
  • 4 yumurta, sarısı ve beyazı ayrılmış
  • 80 gr toz şeker
  • 100 gr krema, extra
  • 2 çorba kaşığı portakal rendesi

Tarif:

Çikolata küçük parçalara doğranır. Robotta incecik olana kadar kıyılır. Krema ufak bir tencerede ısıtılır, kaynama noktasına gelince ateşten alınır ve çalışmakta olan robotun içindeki çikolataya yavaş yavaş katılır, likör de ilave edilir ve pürüzsüz bir kıvama gelene kadar motor çalıştırılır.

Daha sonra çikolatalı karışım büyük bir kaseye aktarılır. Yumurta beyazları ayrı bir karıştırma kabına alınır ve katı kar gibi oluncaya kadar çırpılır. Yumurta sarıları ve şeker de ayrı bir karıştırma kabında bembeyaz ve sert oluncaya kadar sıkı bir şekilde çırpılır.

Şimdi sıra çikolatalı karışıma  çırpılmış yumurtalı şeker ilave edilmesine gelmiştir. İki karışım birbirine iyice yedirilir. Yumurta beyazları ise 2 defa da, önce yarısı daha sonra diğer yarısı olmak üzere havası kaçırılıp, söndürülmeden hafif hareketlerle bu karışıma yedirilir.  

Kremayı daha kolay çırpmak için küçük bir karıştırma kabı buzlukta 10 dakika bekletilir, sonra extra krema bu kaba konup, iyice çırpılır. Kaşıktan akmayacak kadar sertleşince tekrar söndürmemeye özen göstererek  çikolatalı karışıma eklenir .

Çikolata köpük ya tek, tek cam kadehlere ya da bütünü ile başka bir servis kabına alınıp, servis yapmadan önce buzdolabında en az bir gece olmak üzere bekletilir. Çikolata köpük tazeliğini 2-3 gün korur.

Afiyetle!

chocolatemousse01
chocolatemousse02
chocolatemousse03
chocolatemousse04
chocolatemousse05
chocolatemousse06
chocolatemousse07
chocolatemousse08

 

 

 

Baglan veya Yeni Kayit

fb iconLog in with Facebook