Menu

Content

Tuğra Trüf Reçetesi

Dün ben de "Bumerang Deneyim Günleri" kapsamında Çırağan Palace Kempinski Istanbul'da Pastane Şefi ve Çikolata Üstadı William McCarrick ile atölyesinde trüf yaptım.Tuğra Restaurant & Lounge?ın tüm tadımlardan tam not alan yeni imza çikolatası 'Tuğra Trüf yapımı' worskshop'ına katılma şansına sahip olduğum için çok mutluyum. William McCarrick imzalı bir de sertifikam oldu benim artık!... 'çikolata workshop'u sertifikası.

Bu vesile ile Bumerang ekibinden sayın Ahmet Erten ve Hilal Meriç'e bizleri bu etkinlikte yanlız bırakmadıkları; CPKempinski 'nin sıcak, enerjik ve çok kıymetli ekibi kurumsal İlişkiler bölümü çalışanları Çiler Hanım, Lara Hanım ve Cansu Hanım'a unutulamayacak bir akşam yaşattıkları ve tüm içten koşuşturmaları için canı gönülden  teşekkür ediyorum.

Özel pastalar ve çikolatalar tasarladığı devamlı müşterileri arasında Madonna, David Beckham, Elton John, Gordon Ramsay gibi bir çok ünlü isimler bulunan McCarrick, İngilterenin en iyi çikolata firmalarından Sir Hans Sloane Chocolate'in kurucu ortağı olmadan önce Londra'nın dünyaca ünlü mağazası Harrods'ın Pastahane Şefi ve Çikolata Üstadı olarak görev yapmış. Tüm maharetini göstererek yaptığı ev yapımı pastaları, tart ve kurabiyeleri, çikolata ve dondurmaları  ile CPKempinski'de de hakettiği üne kavuşmuş şef .

 Boğazın muhteşem manzarası eşliğinde Gazebo lounge'daki çay saatini  kaçırmamanızı, şefin tüm yaratıcılığı ile  sunuma giren pasta ve sandviçlerini , özellikle 'scone tabağını' denemenizi  tavsiye ederim. Bir çok ödülün de sahibi olan şef aynı zamanda son derece sempatik, güler yüzlü ve cana yakın. Her gün yeni bir şeyler öğrettiği ekibi ile ilişkileri sıcacık.

Kendisi ile çalışırken büyük bir keyif aldığım William McCarrick  öğretmeyi, fikirlerini ve sırlarını paylaşmayı çok sevdiğini söyledi. Çikolataya ilgi duyan, öğrenmek isteyen herkese çikolata ile ilgili bildiği ne varsa öğretmek için workshoplar yaptıklarını ve tariflerini de paylaştıkların anlattı.

Yaratıcılığını  ve üslubunu hiç unutamıyacağım  Şef William McCarrick  son derece keyifli ve verimli geçen workshop ve sonrasında birlikte yaptığımız Tuğra Trüf reçetesini de yazılı olarak elimize verdi. Şimdi ben de yeni yıla girereken bu eşsiz tarifi siz takipçilerimle paylaşmak istiyorum.

Umarım 2014 yılı kralların içkisi denilen çikolata kadar lezzetli geçsin.

Malzeme Listesi:

  • 400 g bitter çikolata
  • 50 g yoğun krema
  • Bir tutam, tarçın, kakule, toz zencefil ve toz karanfil
  • 2 adet kuru kayısı

Tarif:

200 gram bitter çikolata eritilir.
50 gram yoğun krema içerisine dökülür.
İyi bir şekilde karıştığından emin olana kadar karıştırmaya devam edilir.
Ardından bir tutam tarçın, kakule, toz zencefil ve karanfil eklenir.
Karışım soğuması için dolapta 3 saat bekletilir.
Küçük çay kaşığı yardımı ile avuç içerisine küçük lokmalık toplar alınır ve rulo yapılır.
iki adet kuru kayısı küp halinde doğranır ve her bir top içerisine yerleştirilir.
Çikolata topları sertleşinceye kadar dolapta 2 saat daha bekletilir.
İlave olarak 200 gr bitter çikolata daha eritilir.
Eritilmiş çikolataya her bir çikolata topu teker teker batırılır.
Çikolataya batırma işlemi bir kez daha yapılır.
Daha sonra trüfler içi tarçın dolu derin kaseye hızlıca bırakılır.
İstediğiniz miktarda çikolatayı zevkinize göre servis edebilirsiniz!

Afiyetle.

 

truf02
truf01
truf03
truf04
truf05
truf06
truf07
truf08
trf13
truf09
truf10
truf11

 

 

Baglan veya Yeni Kayit

fb iconLog in with Facebook