Menu

Content

Karabaş Otu Çiçeği Reçeli

Bugün Yalıkavak pazarında yeni bir çiçekli otla karşılaştım. Köylüler dağlardan toplayıp getiriyorlarmış, epeyce eziyetli oluyormuş toplaması. Karabaş lavanta, Fırkan çiçeği, Keşiş otu, Lavandula stoechas, French lavender, Lavende diye anılan bu otun nefis reçeli oluyormuş. Lavende 45-50 cm boyunda, çalımsı, tüylü bir bitki. Kenarları hafifçe alta doğru kıvrık, çiçekleri siyahımsı mor olup dallarının ucunda bulunuyor.
İlk kez yapacağım reçelini bu otun.

Hem gül yaprakları aldım pazardan hem de lavende. Tabii bunu gülden önce deneyeceğim, arkasından da gül reçeli. Nefis aromalı bir reçel yaptım.  Hem rengi, hem kokusu muhteşem. Lavanta otu familyasından hoş kokulu ve aynı zamanda çok şifalı bu bitkinin reçelini sizlerde deneyin mutlaka. Dedim ya Bodrum'a gelince reçel yapmadan duramıyorum. Tarifine gelince gül reçeli tarifimi burada da aynen uygulayacağım.

 

Malzeme Listesi:

  • 1 su bardağı karabaş otu çiçeği
  • 3 su bardağı şeker
  • 4 su bardağı su
  • 2 adet leblebi kadar limontuzu
  • 2-3 adet karanfil

Tarif:

Karabaş otu çiçekleri 2-3 kez yıkanır, iyice süzülür. Su bir tencereye konur, orta ateşte kaynatılır. Çiçekler içine atılır ve haşlanır. Altı kapatılan tencereye şeker ve limon tuzu ilave edilir ve karıştırılır. Şeker eriyince tekrar ateşe konur ve kaynatılır. Reçel biraz kıvamını bulunca ateşten alınır ve bir gece bekletilir.  Ertesi gün bir kez daha kaynatılan reçel kıvamını bulunca karanfilleri atılır ve ılıtılıp kavanozlara konur.

Afiyet olsun.

 

karabasotu-cicegi-receli

 

 

 

Baglan veya Yeni Kayit

fb iconLog in with Facebook