Menu

Content

Şekerli Yeni Yıl Kurabiyesi

Yeni yıl için yaptığımız zencefilli kurabiyelerden sonra sıra şekerli kurabiyelerin tarifini paylaşmaya geldi. Çocukların daha çok sevdiği bu kurabiyelerin yapımı son derece kolay, hamuru hazırlayıp dinlendirdikten sonra mutfağınızda çocuklarınızla birlikte neşe içinde hazırlayabileceğiniz bu kurabiyelere yılbaşı konseptine uygun kalıplarla şekil verip pişirdikten sonra işin asıl eğlenceli kısmı başlayacak.

Kurabiyelerinizi çeşitli glazürlerle süsleyip, renkli şekerlerle boyayıp görüntü ve lezzet bakımından muhteşem kurabiyeler ortaya çıkaracaksınız. Bunun için,

 

Malzeme Listesi:

  • 200 gr toz şeker
  • 250 gr tereyağı
  • 1 yumurta
  • 2 yemek kaşığı süt
  • 1 paket vanilya
  • 400 gr un
  • 1/4 çay kaşığı tuz
  • 1 paket kabartma tozu


Tarif:

Şeker ile tereyağı mixerla iyice pürüzsüz olana kadar çırpılır. Yumurta, süt ve vanilya birlikte karıştırılır ve yağlı karışıma katılır. Un, kabartma tozu ve tuz birlikte elenerek yağlı karışıma katılır, biraz karıştırılıp tezgaha serili yağlı kağıt veya silikon üzerine alınır. Eller hafifçe unlanarak  hamur toparlanır, sonra dinlenmesi için üzeri kapalı olarak buzdolabına kaldırılır.

Bekleme süresi sonunda tezgaha alınan hamurun altına ve üzerine yapışmaması için hafifçe pudra şekeri yayılır, merdane ile açılarak kalıplarla kesilip şekil verilir, yine yağlı kağıt serili tepsiye aralıklı olarak sıralanarak, önceden 175 dereceye ısıtılan fırında 10 dakika veya kenarları hafif pembeleşinceye kadar pişirilir. Soğutulduktan sonra üzeri çeşitli renk ve şekillerde süslenebilir.

Burada da 'icing' kaplama  (bakınız zencefilli yeni yıl kurabiyesi) kullanılabilir. Ayrıca pudra şekeri ve portakal suyu ile kolayca hazırlanabilecek bir karışımla yapacağınız süslemeler de bu kurabiyelere çok yakışır.

Kaplaması:

160 gr pudra şekeri
1 portakalın rendesi
2 yemek kaşığı portakal suyu
1/2 tatlı kaşığı likör

Tarif:

Tüm malzeme bir kase içinde pürüzsüz olana kadar çırpılır. Sulu olursa bir parça daha şeker, çok katı olursa bir miktar daha portakal suyu ilave edilebilir. Krema sıkma torbası veya spatül kullanarak çeşitli şekiller yaratılır.

Afiyet Olsun!

 

sekerlikuki02
sekerlikuki01
sekerlikuki03
sekerlikuki04
sekerlikuki05
sekerlikuki06
sekerlikuki07
sekerlikuki08
sekerlikuki09
sekerlikuki10
sekerlikuki11
sekerlikuki12
sekerlikuki13
sekerlikuki14
sekerlikuki15
sekerlikuki16
sekerlikuki17
sekerlikuki18
sekerlikuki19
sekerlikuki20
sekerlikuki21
sekerlikuki22
sekerlikuki23
sekerlikuki24

 

 

Baglan veya Yeni Kayit

fb iconLog in with Facebook