Menu

Content

Çikolatalı Donut

Torunlarım Derin ile Defne arkadaşları Melis ve Sinan Gilroy ile bu gün Ortakent'te Yelken Kursuna başladılar. Kurs dönüşü onlara hem hoşlarına gidecek hem de enerji verecek bir şey yapmak istedim ve ne zamandır yapmayı planlayıpda bir türlü fırsat bulamadığım donut'ı yaptım.

Klasik bir Amerikan çöreği olan donut genelde Amerikan polisleri ile özdeşleştirilmiştir ama daha çok çocukların sevgilisidir. Bu lezzetli ve kolay tarif sizlerin de favorisi olmaya aday olacak sanırım.

Malzeme Listesi:

  • 550 gr un
  • 1 1/2  paket (15 gr) aktif kuru maya (instant)
  • 180 ml süt
  • 150 gr toz şeker
  • 55 gr yağ
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 2 yumurta
  • 1 tatlı kaşığı limon rende

Tarif:

Genişçe bir kaseye unun yarısı ve maya konur. Sos tenceresinde süt, şeker, tuz ve yağ ısıtılır. Sütlü karışım limon rende ve yumurtalarla beraber una katılır. Düşük hızda 30 saniye mixerlanarak birbirine karışması sağlanır.

Daha sonra mixerın hızı arttırılarak 3 dakika kadar çırpılır. Daha sonra unun geri kalanıda  kaşıkla yavaş yavaş ilave edilerek  katı ama esnek bir hamur elde edilir. Hafifçe un serpilmiş tezgahta 4-5 dakika kadar düzgün ve elastik hale gelene kadar yoğurulur. Yağlanmış bir kaseye alınır ve hamur iki kat kabarana kadar 1 saat süreyle bekletilir.

Kabaran hamur tekrar unlanmış tezgaha konur, yumruklanarak 2 cm kalınlığında açılır. Bardak ağzı ile daireler kesilir, ortaları da daha küçük bir yuvarlak kalıpla çıkarılır ve simit şeklini alan hamurlar yağlı kağıt serili tepsilere alınır. Üzeri kapatılır ve 45 dakika kadar kabarması beklenir.

Fritöz veya derin bir tencerede yağ 180 dereceye kızdırılır, donutlar maşa yardımı ile sürekli çevrilerek nar gibi olana kadar kızartılır ve havlu kağıt üzerinde yağı çektirilir. Ben-mari usulü ile eritilen çikolataya batırılarak, kırpık çikolata ile süslenir.

 

Afiyet olsun!

 

donut01
donut02
donut03
donut04
donut05
donut06
donut07
donut08
donut09
donut10
donut11
donut12
donut13
donut14
donut15
donut16
donut17
donut18
donut19

 

 

Baglan veya Yeni Kayit

fb iconLog in with Facebook