Menu

Content

Çok Çikolatalı Brownie

Brownie ile tanışmam 1970'li yıllarda evlenip, Amerika'ya gittiğim zamana rastlar. Arkadaşımın evinde tattığım brownie'yi çok sevince hemen denemek istedim. Çocukluğumdan beri mutfağa olan düşkünlüğüm ve özellikle kek denemelerime yeni bir tarif ekliyor olmak çok hoşuma gitmişti. Ancak Sevgili arkadaşım Nancy Oppelt'in muhteşem tarifini deneyince Brownie'nin tam da kek olmadığını anladım.

 19 yüzyıl sonları, 20ci yüzyıl başlarında  Amerika'da geliştirilen ve  kare kalıp içerisinde, kabartma tozu konmadan, az un ve un miktarına göre çok şeker konanarak pişirilen, içi çamur gibi ıslak, üzeri ve kenarları kırılgan kıtır şeye Brownie diyorlardı. Özelliği ise yoğun ve ıslak çikolatasından gelmekteydi.

Uzun yıllar önce kaybettiğim çok sevgili Nancy Oppelt'i anarken defterimin baş köşesinde yer alan onun bu tarifini sizlerle de paylaşmak istedim.

 Malzeme listesi:

  • 320 gr bitter çikolata
  • 180 gr tereyağı (1 normal boy su bardağından biraz az)
  • 200 gr un (1 3/4 normal boy bardak)
  • 1/2 çay kaşığı tuz
  • 3 adet yumurta
  • 225 gr toz şeker (1 3/4 bardak)
  • 100 gr esmer şeker (3/4 bardak)
  • 1 çay kaşığı sıvı (toz) vanilya
  • 50 gr iç ceviz (kırılmış)

Tarif:

Fırın önceden 160 dereceye ısıtılır. 22 x 22 cm ölçüsünde kare bir fırın kalıbının içi hafifçe yağlanır.
160 gr çikolata ve tereyağı benmari usulü birlikte eritilir. Çikolatanın geri kalanı küçük parçalara kesilerek bekletilir. Un ve tuz birlikte elenir.

Orta boy bir kasede yumurta, vanilya, toz ve esmer şeker yoğunlaşıncaya kadar birlikte çırpılır. Eritilen çikolatalı karışım bu karışıma katılır. Çırpılır. Unlu karışım da üzerine konur, parça çikolatalarda eklenir çok az karıştırılır.

Yağlanmış kalıba dökülen brownie'nin üzerine iri iri kırılmış cevizler  serpilir. Önceden ısıtılan fırında 40-45 dakika üzeri parlak ve çıtır olana kadar pişirilir. Soğuduktan sonra 3-4 cmlik karelere kesilerek servisi yapılır. Brownie'nin içi yoğun, ıslak çikolata kıvamında olur.

Afiyetle!

cokcukbrownie01
cokcukbrownie02
cokcukbrownie03
cokcukbrownie04
cokcukbrownie05
cokcukbrownie06
cokcukbrownie07
cokcukbrownie08
cokcukbrownie09
cokcukbrownie10
cokcukbrownie11
cokcukbrownie12
cokcukbrownie13
cokcukbrownie14
cokcukbrownie15
cokcukbrownie16


 

 

Baglan veya Yeni Kayit

fb iconLog in with Facebook