Menu

Content

Cheddar Peynirli Zeytin Topları

Bir kadeh şarap veya bir duble rakı eşliğinde ana yemek öncesi sunulan mezeler daveti hazırlayan kişinin düş gücüne bağlı olarak çeşitlilik gösterdiği gibi  ülkeden ülkeye, kültürden kültüre de farklılıklar gösterir. Pate, küçük börek, kanepe, deniz ürünleri ile yapılan mezeler, taze sebze çubukları, cips ve sonsuz dip'ler gibi. Bu gün vereceğim tarif benim Amerika'da yaşadığım 1970'li yıllara uzanır.

Nereden ve nasıl geldiğini hiç hatırlamadığım ama keyifle yapıp sunduğum ve çok beğeni gören, yemek defterimin baş sayfalarında yer alan bir tariftir bu. Hazırlaması çok basit ve çabuk olduğu kadar bir gece önceden de yapılabilir. Tabii buzdolabında üzeri stretch'le kaplı olarak saklanması koşulu ile. Böylelikle konuklarınız geldikten sonra bile fırına atıp sıcak sıcak ikram edebilirsiniz.

Malzeme Listesi: 

  • 225 gr cheddar peyniri(dilimli cheddar da olabilir)
  • 70 gr katı yağ
  • 150 gr un
  • 1 çay kaşığı kırmızı pul biber
  • 1 adet yumurta
  • bir çimdik tuz
  • 200 gr ortası kırmızı biber turşulu yeşil zeytin

Tarif:  

Rendelenmiş veya dışarıda bırakılarak yumuşatılmış cheddar peyniri, yağ ve diğer malzeme bir kase içinde karıştırılarak hamur haline getirilir.
Hamurdan ceviz büyüklüğünde parçalar kopartılarak avuç içinde yassıltılır, ortalarına birer adet yeşil zeytin konarak poğaça gibi kapatılır ve top gibi yuvarlatılır. Fırın tepsisine yağlı kağıt serilir. 175 dereceye ısıtılan fırında kabarıp, üzeri kızarana kadar pişirilerek sıcak sıcak ikram edilir.
 
Afiyet Olsun!

zeytin-toplari
zeytinlitoplar01
zeytinlitoplar02
zeytinlitoplar03
zeytinlitoplar05
zeytinlitoplar04
zeytinlitoplar06
zeytinlitoplar07
zeytinlitoplar08
zeytinlitoplar09
zeytinlitoplar10
zeytinlitoplar11
zeytinlitoplar12
zeytinlitoplar13
zeytinlitoplar14

 

 

Baglan veya Yeni Kayit

fb iconLog in with Facebook