Menu

https://www.oyascuisine.com/modules/mod_image_show_gk4/cache/Slides.slide_oya_01gk-is-691.jpglink

Content

Oya Kimdir?

Oya Emerk kimdir? Öncelikle benim annemdir diyerek bu yazının tamamen sübjektif olacağının işaretini vermek isterim. Yalnız sonuçta aklınızda kalması gereken 'güzel yemekler yapan, iyi misafir ağırlayan bir süper kahramandır ' cümlesi onu doğrudan tanıyan, arkadaşının arkadaşı olan, evine en az bir kere ayak basmış ya da kendisiyle herhangi bir mutfaksal alanda beraber olmuş kişilerin ortak kanısıdır.

Yaşını gizlemek gibi bir endişesi olmayan ender rastlanan kadınlardandır. Yine de doğum yılını söylerken Aralık ayını da hiç atlamadan belirtmesi tamamen kışı sevmesindendir diye düşünüyorum. Türkiye'nin çeşitli illerinde babasının mesleği sebebiyle dolaşmıştır ama hayatının büyük kısmını Ankara ve İstanbul'da geçirmiştir. Doğu illerindeki ileri (!) eğitim imkânları sebebiyle henüz ilkokuldayken kendinden küçük sınıflara öğretmenlik yapmış olması mesleğinin temellerinin küçük yaşta atılmasına sebep olmuştur. Ankara Koleji ve Hacettepe İngiliz Filoloji'sinde aldığı eğitimle eşine az rastlanır bir tür olan 'Tıbbî Filolog' olarak mezun olmuştur. Bu arada son 2 sınıfı tek yılda okumuş, evlenmiş ve çiçeği burnunda eşiyle yaşamak üzere Amerika'ya gitmiştir. 4 yıllık Amerika macerasından 8 aylık hamile dönerek bir rekor kırmış ve sevgili ablamı Ankara'da dünyaya getirmiştir. Bundan sonrasını özet geçelim: Hacettepe'de İngilizce okutmanlığı yapmak, beni doğurmak, evli, iki çocuklu çalışan bir kadın olarak hayatta kalmak, İstanbul'a taşınmak, Marmara Üniversitesi'nde hazırlık okulunda ve Tıp Fakültesi'nde okutmanlık yapmak, Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'nin kuruluş aşamalarına şahit olmak ve ilk mezunlarını okutmak, çok sosyal olmak, çok arkadaş edinmek, arkadaşlarını hiç ihmal etmemek, çok gezmek, bu arada sürekli yeni tatlar ve tarifler peşinde koşmak, hayata kafa tutmak, zorlukların üstesinden gelmek.

Belki de hayatında önemli olan ve benim yazmayı unuttuğum bir sürü şey daha var ama bunların hiç biri annemi tamamen tanımlamaz. O nedenle kimdir sorusunun cevabı da olamazlar. Peki nasıl tanımlayacağız annemi!

Sevgi doludur, iyi niyetlidir, insanlara inanır-güvenir, masumiyet karinesinin canlı örneğidir. Onun için herkes suçu ispat edilene kadar dünyanın en iyisidir, suçun ispatından sonra da affedilebilirdir. Hayat çok kısadır, dün ve yarınla işi yoktur, yaşadığımız gün bugündür.  Hayata çok bağlıdır, gezeceği yer, yapacağı iş, tadacağı yemek, gideceği konser, görüşeceği arkadaşı, deneyeceği tarifi, ağırlayacağı misafiri hiç bitmez. Her şeye yetişir hatta ailedeki herkesin hayatına ekstra renk ve bedenine de ekstra kilo katmaya da gücü kalır.

Yenilikçidir, yeni tatlar peşinde koşar. Sevdiği tatları hemen uygulamaya koyar, sevdiklerine tattırır. Kendisinden de bir şeyler katar mutlaka. En iyi tarife bile eklenecek bir şey bulur. İnanılmaz şık sofralar kurar. Yemek yapmaktan misafir ağırlamaya geçen sürece bir ayin tadında yaklaşır. Titizdir. Temizliği hiç bitmez. En sıkışık anda bile elinde bir süpürgeyle ortaya çıkabilir. Değişikliği sever. Evinin dekorasyonunu sık sık değiştirir. Anlatılanlara göre gece yataktan kalkıp koltukların yerini değiştirmişliği vardır. Süslüdür, bakımsız gezmeyi de gezeni de sevmez. Sayısız aksesuarı vardır. Koleksiyoncudur ve zevklidir. Biriktirdiği objeler, yaptığı yemekler, döşediği evler ve giydiği kıyafetler mutlaka dikkat çeker.  Maharetlidir, sadece mutfakta değil, yıllar içinde batikten vitraya, patchwork'den takı tasarımına el attığı her hobiden yüzünün akıyla çıkmıştır.

En yeni hobisi olan bu yemek günlüğü ile 2013 yılında Bumerang network'ün yarışmasına katılıp "En Tarz Blog" kategorisinde 1700 site arasından ilk üç finalist olacak kadar başarılıdır. Bumerang ile zaten kalabalık olan arkadaş grubunu büyütmüş, daha geniş kitlelere tarifleri ve restaurant önerileriyle ulaşmaktadır.

Ayrıca pazarlama iletişimi sektörünün önemli dergilerinden Digitalage'in, Mart 2014 sayısına özel yayınladığı 'Blogger Guide' da Bumerang üyesi olan ve kendi kategorilerinde dikkat çeken toplam 100 blog yer alırken, Oya's Cuisine ile burada da yeme-içme kategorisinde ki 5 blog içine girmeyi başarmıştır.

Bu yazıyı çok uzatmak mümkün ama kısaca annemdir, canımdır ve tespitlerime katılacak insan sayısı da hiç az değildir.

Defne Emerk

"Oyas Cuisine' in hayata geçmesinde büyük katkıları olan Sayın Ömer Sensus'a, yaratıcı illüstrasyonları için Sayın Yavuz Öztürk ve Sayın Nuri Keli'ye  ve bana bu  siteyi  hazırlamam için heyecanla  her türlü desteği veren  canlarım Funda Emerk Atıl  ile Defne Emerk ve eşim Kaya Emerk'e yürekten teşekkür ediyorum."

Oya Emerk

 

 

Baglan veya Yeni Kayit

fb iconLog in with Facebook