Menu

Content

Patlıcanlı Börek

Patlıcanlı börek yine bir aile yemeğimiz. Bir zamanlar kayınvalidem çok güzel yapardı. Çoluk çocuk hepimiz çok sever ve pazar öğlen yemeklerinde bizi topladığı zaman mutlaka bu böreği yapmasını isterdik. Geniş aile bireylerimizden bir kısmı halen yurtdışında yaşamaktalar. Bu tarifim onlar için de bir sürpriz ve nostalji olacak. Belki onlar da orada yapmayı denemek isteyebilirler. Şimdi eskiden olduğu gibi oturup uzun uzun patlıcan közlemeye, temizlemeye falan gerek kalmadı. Biz her nekadar devam ettiriyorsak da bu adeti, gençlerin közlenmiş patlıcan kavanozuna sarılacağını şimdiden tahmin edebiliyorum. Ben de bu kez öyle yaptım ve sonuç hiç değişmedi. Nefis oldu, her zaman ki gibi bir anda kapışılıp bitti. Sanırım denerseniz, siz de çok seveceksiniz.

Malzeme Listesi:

  • 1 kg patlıcan veya 2 kavanoz közlenmiş hazır patlıcan (1kg)
  • 500 gr kıyma
  • 2 çay bardağı su
  • 1 çay bardağı et suyu  (150 ml)
  • 1 çay bardağı sıvı yağ
  • 1 çay bardağı erimiş tereyağ
  • 1 yumurta sarısı (üstü için)
  • tuz
  • karabiber
  • 450 gr un

Tarif:

Patlıcanlar yıkanır, közlenir. Kabukları soyulup, limonlu suda bekletilir. Soğuyunca suyu iyice sıkılır. Eğer kavanoz içinde satılan közlenmiş patlıcan kullanılacaksa o zaman, patlıcanların suyu atılıp, kevgirde bekletilip iyice suyunun süzülmesi sağlanır.

Diğer taraftan kıyma 2 çay bardağı su ile tavada sürekli ezmek sureti ile kavrulur.  İçinden bir çay bardağı etsuyu alınarak derin bir kaseye konur. Kıyma suyunu tamamen çekince altı kapanır ve soğutulur.

Kavrulmuş kıyma ve közlenmiş patlıcan robotta sulandırılmadan çekilir. Aslında bir çatal yardımı ile sürekli ezerek birbirine karışması daha uygun olur, ama bu zaman açısından daha uzun sürer. Kıymalı patlıcana bol karabiber ve arzuya göre tuz ilave edilip bekletilir.

Kaseye ayırıp koyduğumuz et suyuna, 1 çay bardağı sıvı yağ ve 1 çay bardağı eritilmiş tereyağı katılır. Karıştırılır, bir çimdik tuz ile yavaş yavaş un ilave edilerek yumuşakça bir hamur elde edilir. Hamur ortadan ikiye bölünür.

22 cm'lik bir yuvarlak pyrex yağlanır. Hamurun bir parçası elle kalıba yayılır. Üzerine hazırlanan kıymalı patlıcanlı harç konur ve muntazam bir şekilde kalıbın tabanına her tarafına eşit gelecek şekilde  yayılır. Üst hamur merdane ile açılır. Harcın üzerine döşenir ve hamurun alt ve üst kenarları iyice birbirine yapıştırılır. Bol yumurta sarısı sürülen börek 160 derecede üzeri nar gibi olana kadar kızartılır, ılık ılık servis yapılır.

 Afiyet olsun!

patlicanliborek01
patlicanliborek02
patlicanliborek03
patlicanliborek04
patlicanliborek05
patlicanliborek06
patlicanliborek07

 

 

 

 

Baglan veya Yeni Kayit

fb iconLog in with Facebook