Menu

Content

Frigo Muz

Bu sabah  çikolatalı muz dondurma yapmak için mutfağa girerken öğleden sonra bize gelecek torunlarımı düşünüyordum. Sonra birden farkettim ki aslında içimdeki çocuk da bana haydi haydi diyordu.
Yapımı çok kolay ve görüntü açısından çok cazip incecik çikolata ve badem/renkli dekor şekeri kaplı dondurulmuş muzun lezzetine kim karşı koyabilir ki. Yaz yada  kış ikramları için büyük küçük herkese hoş gelebilecek bu basit ve muhteşem tat için gerekli;

Malzeme Listesi:

  • 4 -5 adet muz
  • 250 gr çikolata beyaz, bitter veya sütlü
  • 2 çorba kaşığı tereyağı

süslemek için:

  • file badem
  • renkli veya çikolatalı dekor şekerleri
  • tahta çubuklar (sap)

Tarif:

Öncelikle muzlar soymadan ortadan ikiye kesilir ve tahta çubuklar kesilen kısımdan 3-4 cm içine doğru batırılır. Kabuğu ile birlikte buzluğa konur. En az bir saat dondurulur. Kabuğu soyulur.

Çikolata ve tereyağı benmari usulü eritilir. Tereyağı çikolatanın muzu muntazam ve ince kaplamasına yardımcı olacağı için mutlaka kullanılmalıdır. Buzluktan tektek çıkararak çikolataya batırılan muzlar, fazla çikolatanın akması ve çikolatanın hafifçe kabuklaşması için bir kaç dakika sapından tutularak çikolata tabağının üzerinde bekletilir.

Daha sonra yayvan tabaklara konmuş dekoratif şekerli süslemelere batırılıp, içinde çevirilir, zaman zaman iyi kaplanması için el ile müdahale edilir. Her tarafının kaplanması sağlanır.Tekrar buzluğa kaldırılan muzlu dondurma servisten 30 dakika önce buzluktan alınır ve yeme anına kadar buzdolabında tutulur.

Afiyetle!

muzludondurma12
muzludondurma01
muzludondurma02
muzludondurma03
muzludondurma04
muzludondurma05
muzludondurma06
muzludondurma07
muzludondurma08
muzludondurma09
muzludondurma10
muzludondurma11

 

 

Baglan veya Yeni Kayit

fb iconLog in with Facebook