Menu

Content

Limon Sorbe

Sorbe, meyve suyu veya meyve püresinin dondurulmasıyla yapılan  çok kolay bir tatlıdır. Davet sofralarında peşpeşe iki değişik tür yemek servisi arasında, küçük bir porsiyon, ağız tadını değiştirmek (mesela balıktan ete geçerken) ikram edilen sorbenin en güzeli limon aromalı olanıdır bence. Sunumu içi boşaltılmış limon kabukları içinde yapılabildiği gibi küçük bir dondurma kasesinde de yapılabilir. Nane yaprakları ile süslenir.

Malzeme Listesi:

  • 5 adet (sulu) limonun suyu ve rendesi
  • 500 gr su
  • 500 gr şeker
  • taze nane yaprakları

Tarif:

Su ve şeker sos tenceresine konur. Kısık ateşte şeker iyice eriyene kadar  pişirilir. Şeker eriyince ocaktan alınır limon suyu ve rendesi de eklenip oda sıcaklığına gelene kadar soğumaya bırakılır.

Soğuyan sorbe kapaklı bir plastik kutu içinde buzluğa kaldırılır, 1-2 saat dondurduktan sonra ara ara çırpma teli veya çatal ile karıştırılarak bir gece bekletilir. Donduktan sonra hazırlanan limon kalıplarına doldurulup o şekilde yine kapalı bir kutu içinde saklanırsa servisi daha kolay olur, çabuk erimez.

İster limon kabuğunun içinde isterseniz küçük bir kase içinde nane yaprağı ve rendelenmiş limon kabukları ile servis edilir.

Afiyet olsun.

 

 

 

Baglan veya Yeni Kayit

fb iconLog in with Facebook