Menu

Content

Kestaneli Bomba

Çocukluğum babamın görevi dolayısı ile memleketimin değişik köylerinde geçti. O zamanlar kestaneyi sobanın üzerinde pişirmek en büyük eğlence idi bizim için, en lezzetli kestanede sobada pişerdi. Ne o eski köyler, ne o sobalı evler, ne de o kestane kebap var şimdi. Ancak sokak satıcılarından alabiliyoruz kestane kebabı ; Ama o eski tadı da yok sanki. Ya pişirmeyi pek beceremiyorlar ya da layıkı ile pişirmeye gönülleri yok. Kestane ateşe konmadan önce üstüne bir çizik atılıp, suya konur, sonra ateş üstünde kızarırken içine aldığı su buharlaşır ve böylece içide yumuşacık ve lezzetli olur.
Yılbaşı sofrası tatlısı olarak kestaneli bir tatlı tarifi seçtim sizlere. Yılbaşı, kış ve kestane. Nedense yılbaşı ve christmas deyince aklıma hep kestaneli tarifler gelir benim de. Kestaneli pilav, kestaneli dolma, kestaneli hindi ve 'Kestaneli Bomba'. Kestane püresini ister tek başına, yanında krema ile ister benim yaptığım gibi kestaneli tatlının tabanında beze kullanarak konuklarınıza sunabilirsiniz. Eğer benim yaptığım gibi tatlının tabanında beze kullanacaksanız, bezeyi bir gün önceden yapmakta yarar var. Bakınız  tatlılar,'Kakaolu Beze'  www.oyascuisine.com

Malzeme Listesi:

  • 800 gr (net) haşlanmış, ayıklanmış kestane
  • 150 gr su
  • 150 gr şeker
  • 100gr pudra şekeri
  • 100 gr beyaz krem peynir
  • 200 gr krema
  • 2 yemek kaşığı rom
  • 8-10 adet haşlanmış, bütün kestane veya kestane şekeri
  • 3-4 yemek kaşığı file badem + 3 kaşık şeker + 1 kaşık su
  • 1 adet bitter çikolata (80 gr) + 2 kaşık tereyağ

Tarif:

Kestanelerin kabuğu çizilir ve geceden suya konur. Ertesi gün haşlanır, ayıklanır.
Haşlanmış kestane rondoda püre yapılır. Su ve şeker kaynatılır, ince bir şurup yapılır, kestane püresine rom ile birlikte yedirilir.
Krema çırpılır, pudra şekeri ve krem beyaz peynir ilave edilerek çırpmaya devam edilir. Püreli karışımda ilave edilerek homojen bir püre elde edilir.
Krema torbasına doldurulan kestane püresi daha önce hazırlanan tabanı 9-10 cmlik beze yataklarının üzerine döndüre döndüre sıkılarak şekil verilir. (resme bakınız)
Tereyağ ve çikolata ben mari usulü eritilir, kaşık yardımı ile her bir bezeli kestanenin üzerine dökülür, süslenir.
File badem ve şeker tavada beraber çevrilir, şeker erimeden 1 kaşık su katılır, ve şekerli badem elde edilir.
Çikolatalı kestanelerin üzerine bu şekerli bademler de serpilerek, tatlıların tam ortalarına birer bütün kestane veya kestane şekeri yerleştirilir. Servise kadar buzdolabında saklanır.

 

Afiyet olsun!

 

kestaneli-bomba01
kestaneli-bomba02
kestaneli-bomba04
kestaneli-bomba05
kestanelibomba06
kestanelibomba07
kestanelibomba08
kestanelibomba09
kestanelibomba10
kestanelibomba13

 

 

Baglan veya Yeni Kayit

fb iconLog in with Facebook