Menu

Content

Uludağ Pastası/Mont Blanc

Yeni yıl sofralarınızı süsleyecek bir tatlı tarifimi paylaşmak istedim sizlerle. Her çatalda kestanenin tadına varacağınız, vurulacağınız bir tarif bu. Evet kestane ayıklamak hiç de kolay değildir, çok vakit alır ve çoğu kez üşendiğimiz için kestaneli yemek yapmaktan kaçınırız.

Tarifi madame Ninon'dan gelen çok sevdiğim 'Mont Blanc' tatlısını yapabilmek için bol kestane lazım, ayıklaması zor, denemediğim yol kalmadı ama sonunda keşfettiğim bir yöntem sayesinde biz bol bol 'Mont Blanc' yer olduk.

Tepeleri karlı dağları andırdığı için bu ismi alan 'Mont Blanc' üzeri süt kreması kaplı, tatlandırılmış kestane püresinden yapılan tatlıya verilen addır. 1475li yıllarda bir İtalyan yemek kitabında adı geçen bu tatlı, Rönesans döneminde İtalya'da büyük bir güç kazanan Papa VI. Alessandro'nun kızı ve Ferrara Düşesi Lucrezia Borgia'nın evinde sık ık yapılırmış, 17ci yüzyılda Fransa'da da popüler olup oradan dünyaya yayılmış.

Şimdi gelelim kestaneleri önceden nasıl hazırlayacağımıza; Kestaneler bombeli kısmından uzun ve derin çizilir, geceden soğuk su dolu bir kase içine konur, bekletilir. Ertesi gün suyu süzülen kestaneler, buzdolabı poşetine konur ve buzluğa atılır. Bir süre buzlukta bekletilerek dondurulan kestaneler donmuş halde haşlanmak üzere yeterli sıcak su ile tencereye konur ve pişirilir. Bu şekilde haşlanan kestanelerin kabuklarından kolayca çıktığını göreceksiniz.

Malzeme Listesi:

  • 1 kilo net haşlanmış, soyulmuş kestane içi
  • 1 su bardağı süt (250ml)
  • 2-3 yemek kaşığı toz şeker
  • 1 tatlı kaşığı vanilya
  • 2 yemek kaşığı konyak
  • 2-3 yemek kaşığı damla çikolata
  • 1 kutu süt kreması(200 gr)
  • karamelize şeker/rende çikolata

Tarif:

 Kaynatılıp soyulan kestaneler, süt, ve şeker ile tekrar kaynatılır. Blendar'a konur. Tamamen püre olmadan, arada küçük parçacıklar kalacak şekilde çekilir.

Vanilya ve konyak ilave edilir, karıştırılır ve içi strech film ile kaplı bir kaseye konarak şekil alması sağlanır.  Kaseye koyarken aralara damla çikolata serpiştirilir. Servis yapılacağı zaman tabağa altüst edilerek konur ve üzerine buzlukta soğutulmuş bir kaseye konarak çırpılan ve hacım alan süt kreması konur.

Üzeri ister çikolata rendesi ister önceden hazırlanan karamelize şeker parçaları ile süslenir....

Not: Ben püre haline gelen kestaneyi büyük bir delikli kepçeye koyup bir başka kaşığın tersi ile ezerek geçirirken, kaseye şekilli dökülmesini, puf puf,olmasını sağlıyorum, bu sadece görüntü için tadında bir değişiklik yaratmıyor.

Karamelize şeker:
  • 1 su bardağı şeker
  • 5-6 yemek kaşığı sıcak su

Şeker çelik bir sos kabı içine konur, üzerine su gezdirilir ve  şekerin suyu emmesi beklenir.

Çelik kap kısık ateşte ocağa konur ve tamamen renk değiştirip altın sarısı rengini alıp, daha sonra biraz daha koyu karamel rengini alıncaya kadar pişirilir ve içi hafifçe sıvı yağ sürülüp, fazlası peçete ile alınan tepsiye dökülür. Soğuyup donması beklenir.

Servisden hemen önce küçük küçük kırılıp kremanın üzerine serpilir.

Afiyetle!

monblanc01-2
monblanc02
monblanc03
monblanc04
monblanc05
monblanc06
monblanc07
monblanc08
monblanc09
monblanc10
monblanc11
monblanc12
monblanc13
monblanc14
monblanc15
monblanc16
monblanc17
monblanc18
monblanc19

 

 

Baglan veya Yeni Kayit

fb iconLog in with Facebook