Menu

Content

Crème Brulée

Sapanca'da Sonbahar tüm güzelliği ile devam ediyor. Sakin ve huzur dolu bu ortamda aklımda yapmak isteyip te yapamadığım tüm tariflerim bir bir gözümün önünden geçip gidiyor. Crème Brulée tarifim de işte bunlardan biri idi. Nihayet sitemde de yerini alıyor.

Türkçe anlamı "Yanık Krema" olan "Krem karamel"e çok yakın bir lezzet olan bu tatlı Fransanın en ünlü tatlılarındandır . Aralarındaki fark  ise Crème Brulée'nin süt kreması ile yapılması ve şekerli sosunun tatlının üzerine şekerin direkt yakılması ile yapılmasıdır. Tatlıyı  yaparken başarılı olmak için dikkat edeceğimiz  önemli ip uçlarından biri  ve en önemlisi pişirme süresidir.

Tatlıyı fırından alırken hala likit kıvamında, dokunduğumuz zaman hala jöle gibi olmasına dikkat ederken, pişirirken tepsiye mutlaka bir havlu yerleştirilip üzerine konan kalıpların yarısına gelecek kadar soğuk su koymaya, fırından çıkar çıkmaz hemen tepsiden almaya da özen göstermek gerekir. Bu şekilde üzerinin kabuk bağlamasına, çatlamasına, kabarmasına mani olunur.

Fırın sıcaklığı mutlaka önceden 150 dereceye ayarlanıp, ısıtılmalı ve sadece alttan ısıtmalı pozisyonda pişirilmelidir.

Malzeme Listesi:

  • 500 ml süt kreması
  • 1 limon'un rendesi/vanilya
  • 90 gr şeker    
  • 6 adet yumurta sarısı
  • 6 tatlı kaşığı esmer veya beyaz şeker (üzeri için)

Tarif:

Fırın önceden 150 dereceye ısıtılır. 6 adet küçük kalıp fırın tepsisine yerleştirilir.
Yumurta sarıları ve şeker iyice çırpılır. Krema sos tenceresinde ısıtılır, kaynama noktasına gelince altı kısılır. Çırpılmakta olan yumurtalı karışıma çırpmaya devam ederek yavaş yavaş katılır.

Crème Brulée  fırın tepsisindeki kaplara dökülür sonra fırın tepsisine yarısına kadar su konur, (ben mari usulü) önceden  150 dereceye ısıtılmış  fırında 30-35 dakika kadar pişirilir.  Soğuduktan sonra 3-4 saat buzdolabında bekletilip, set etmesi beklenir.

Daha sonra üzerine birer tatlı kaşığı esmer veya beyaz şeker serpilir ve pürmüz ile yavaş yavaş yakılır.  Şeker yandıktan sonra üzerinde cam gibi bir tabaka oluşur. Yerken  yanmış şekerin verdiği karamel tadı ayrı bir lezzet katacaktır tatlıya..Pürmüz yoksa fırın ızgarası altında karamelize işlemi dikkatlice yapılır.

Afiyetle!

 

 

 

Baglan veya Yeni Kayit

fb iconLog in with Facebook