Menu

Content

Çanakkalede Ne Yenir?

Çanakkale mutfağının Türk mutfağında önemli bir yeri vardır. Ege esintileri de taşıyan mutfakta balık çeşitleri, peynir ve zeytinyağlı sebzeler önem taşır.

"Çanakkalede ne yenir?" sorusuna verilebilecek yanıtlar, ilçelere göre değişiklik gösterir. Çanakkale'deki en popüler yiyecek ve içecekler şöyledir:

Ezine'de Peynir Helvası ve Peynir

Ezine peyniri Türkiye çapında ünlü olan bir peynir türüdür. Piyasada birçok peynir bu isimle satışa sunulduğu için hakikisini bulmak için dikkat etmek gerekir. Gerçek Ezine peyniri, Trakya'da yetişen koyun ve ineklerin sütünün karıştırılmasıyla yapılır. Tenekede uzun süre bekletilir ve rengi sarıya yakındır. Hafif gözenekli ve yumuşak bir yapıdadır. Zeytinyağıyla atıştırmalık olarak yenebilir.

Ünlü peynir helvası, diğer adıyla peynir tatlısı da ilçede taze olarak bulunabilir. Sarı renkli bu tatlı, isminin aksine belirgin bir peynir tadı taşımaz. Yapımında kullanılan peynirin tuzsuz olması gerekir. Malzemeleri; peynir, un, şeker veya su ile yağdan oluşur (margarin veya sıvı yağ kullanılabilir). Tel tel ve hafif yapışkan yapıdadır. Yeni piştikten sonra ılık halde tüketildiğinde daha lezzetlidir.

Bozcaada'da Gelincik Şerbeti ve Gelincikli Muhallebi

Bozcaada, Çanakkale'nin bir ilçesi olsa da kendine has özellikler taşır. Merkezdeki restoran ve büfelerde balık ürünlerinden hızlı yiyeceklere kadar çeşitli seçenekler bulabilirsiniz. Ama adaya özgü olan asıl yiyecek, kafelerde de rahatlıkla bulabileceğiniz gelincikli muhallebidir. Muhallebinin yanına genelde gelincik şerbeti eşlik eder. Gelinciğin lezzeti gülü andırır, rengi kırmızıdır.
Bozcaada, çavuş üzümüyle de ünlüdür. Özellikle yaz aylarında bu üzümden bolca bulabilir ve adayı gezerken tüketebilirsiniz. Ayrıca, adadan birçok doğal ürün satın almanız da mümkündür. Gelincik reçeli ve diğer reçeller, şarap çeşitleri, zeytinyağı, çiçek balı ve çam balı, alabilecekleriniz arasındadır. Plastik poşetlerin yasak olduğu adada aldığınız ürünleri kese kağıtları veya yanınızda getireceğiniz kumaş torbalarla taşımanız gerekir.

Assos Behramkale'de Deniz Mahsulleri

Çanakkale ve Bozcaada'nın yanı sıra güzel tatil beldesi Assos Behramkale'nin salaş restoranlarında da turkuvaz deniz manzarası eşliğinde balık ve diğer deniz mahsullerinin tadına bakabilirsiniz. Özellikle kırma mercan, palamut ve sardalya, Çanakkale'de yaygın olan balık türlerindendir. Şehre gidenlerin, eğer mevsimiyse bu balıklara öncelik vermesi tavsiye edilir.

Çanakkale Domatesi

Çanakkale domatesi, özel bir domates türüdür. Yaz aylarında Çanakkale manavları ve pazarlarında bolca bulacağınız bu domates; bol çekirdeğe, kıpkırmızı bir renge, güzel bir kokuya ve tatlıya yakın benzersiz bir lezzete sahiptir. Olgunlaştığında oldukça yumuşadığı için yanınızda taşımanız zordur ama Çanakkale'de ünlü Ezine peyniri ve Ege zeytinyağı ile birlikte çeşitli salata sosları eşliğinde salata tarifleri hazırlayıp tüketebilirsiniz.

Çanakkale'de yediğiniz lezzetleri evinizde yapmak veya oradan aldığınız ürünleri değerlendirmek için www.herkessofraya.com adresinde bulunan pratik tariflere göz atabilirsiniz.

 

 

Baglan veya Yeni Kayit

fb iconLog in with Facebook