Menu

Content

Kadayıflı Peynir Sarma

Leros deyince ilk aklıma gelen Mylos restoranda yediğim kadayıfa sarılmış beyaz peynirle yapılan bu nefis meze. Evet ilk gördüğümde tatlı sanıp, ağzıma atıp tadınca şaşırdığım, ama şarapla enfes bir birliktelik yaratan bu mezeyi nasıl yaptıklarını sorunca Takis, tarifi vermemek için direndi.

Ama galiba Takis'in tarifi olmadan da  hallettim. Geçen akşam çocuklarım için yaptım ve aynı tadı yakaladığımı düşünüyorum hatta  biraz farkla daha da nefis oldu diyebilirim...Zira ben feta cheese yerine keçi peyniri kullandım.

Malzeme Listesi:

  • 250 gr sert beyaz peynir veya keçi peyniri
  • 250 gr tel kadayıf
  • 1 çay bardağı süt
  • 2 yemek kaşığı bal
  • 3-4 yemek kaşığı nar ekşisi
  • sıvı yağ (kızartmak için)

Tarif:

Beyaz peynir 12-15 cmlik parmak kalınlığında çubuklar halinde kesilir. Kadayıftan peynir çubuklarını saracak kadar miktarda parçalar koparılır, tezgaha serilir, üzerine hafif süt serpilip kadayıflar elle bastırılır, üzerine peynir çubuğu konur ve yaprak dolması sarar gibi peynir çubuğu içine konup sarılır. Küçük bir tavaya sıvı yağ konur, yağ kızınca kadayıf dolmaları içine konur ve nar gibi kızartılır.
Servis tabağının tabanına nar ekşisi gezdirilir. Tavadan alınan peynir sarmaları nar ekşisi üzerine sıralanır, üzerine çok hafif bal gezdirilir, her bir sarmadan başparmağı kalınlığında parçalar kesilip sıcak sıcak servis yapılır.

Afiyet Olsun!

peynirsarma02
peynirsarma01
peynirsarma03
peynirsarma04
peynirsarma05
peynirsarma06

 

 

Baglan veya Yeni Kayit

fb iconLog in with Facebook