Menu

Content

Osmanlı Usulü Patlıcan Au Gratin/ O Graten

Fransızca da kabuk bağlamış anlamına gelen 'Au Gratin' terimi mutfak sanatında ise fırında veya ızgara altında üzerinde galeta unu veya peynir rendesi ile üzeri nar gibi kızarmış pişirilmiş yemeklere verilen ad'dır. Peynirli beşamel sos ile kaplayarak fırınlamak da bu anlama gelir.Eğer patlıcanlı yemekleri seviyor ve bu yemekler içinde de karnıyarık  favoriniz ise, bunu mutlaka bostan patlıcanı ve kuşbaşı etle yapmayı deneyin bir kez de. Tadı normal patlıcana göre daha güzel ve patlıcanı da daha dolgundur. Karnıyarık yaparken kızartmanın lezzetini hiçbir şey asla tutmaz ama, arzuya göre istenirse önceden fırınlanmış patlıcan ile  de yapılabilir.

Malzeme Listesi:  


4 adet bostan patlıcanı
750 gr kuzu kuşbaşı (sotelik)
1 adet kuru soğan
2 diş sarmısak
2 adet küp küp doğranmış domates
2 adet yeşil biber
tuz
karabiber
200 gr süt
2 çorba kaşığı un
2 çorba kaşığı tereyağı
75 gr kaşar peynir
1 küçük demet maydanoz
2 çorba kaşığı domates püresi
1 su bardağı su
2 çorba kaşığı sıvı yağ

Tarif:  


Bostan patlıcanları alacalı soyulur, tuzlu ve şekerli suda bir saat kadar bekletilir. Kağıt havlu ile suyu alınır, ortadan boyuna ikiye kesilerek, kızgın yağda kızartılır. Pyrex bir fırın kabına sıralanır.Patlıcanlar soğuduktan sonra içleri çatal yardımıyla ezilip açılarak, hazırlanacak harçtan doldurmak üzere bir kenarda bekletilir. Sıvı yağ düdüklü tencerede kızdırılır, soğan ve 2 diş sarmısak ilave edilir ve soğanlar yumuşayıncaya kadar birkaç dakika sote edilir. Doğranmış yeşil biber ilave edilir. Kuşbaşı etler biraz daha küçüktülerek doğranır, tuz ve biber de ilave edilerek karıştırılır, soğanlara eklenir, etler suyunu bırakıncaya kadar kadar sık sık karıştırılır.

Domates küp küp doğranır, tencereye eklenir ve tencerenin kapağı kapatılarak su ilave etmeden pişirilir. (15 dakika)Patlıcanların ortasındaki yarıklar hazırlanan et harcı ile doldurulur. Bir kap içinde domates püresi, sıcak su (et suyu) ile karıştırılarak pyrex fırın kabının kenarından patlıcanların üzerine gelmemesine dikkat edilerek akıtılır.

Un ve tereyağı ayrı bir tencerede birlikte çevirilir, süt içine yavaş yavaş katılarak koyu bir muhallebi kıvamında pişirilir. İçine ince kıyılmış bol maydanoz  ve rende kaşar ilave edilir. Sos patlıcan kayıklarının üzerini örtecek şekilde üzerine konarak , önceden 160 dereceye ısıtılmış fırına konur, ve patlıcanların üzeri nar gibi kızarana kadar yaklaşık 20-25 dakika pişirilir. Üzerine pişme suyu gezdirilip sıcak olarak servis yapılır.

Afiyet olsun!

patlican01
patlican02
patlican04
patlican03
patlican06
patlican05
patlican07
patlican08
patlican09
patlican10
patlican11
patlican12
patlican13
patlican14

 

 

 

 

 

Baglan veya Yeni Kayit

fb iconLog in with Facebook