Menu

Content

Balkabaklı Selanik Böreği

Ne zaman balkabağı ile ilgili bir şey yapsam birden çocukluğuma döner babamın anlattığı Fatmacık ile Yusufcuğun hikâyesini hatırlarım. Kendilerini ormanda odun kesmeye gidiyorum diyerek bırakıp giden babalarını, balta sesi zannettikleri sesin aslında babalarının bir ağacın dalına astığı kabağın yel estikçe ağacın dalına çarparak tak, tak diye ses çıkardığını görünce nasıl üzüldüklerini düşünürüm. Nedense beynime kazılmış bu iki satırı hiç aklımdan çıkmaz. "Tık tık eden kabacık, beni bırakıp giden babacık."

Neyse biz bu hüzünlü hikâyeyi bırakalım gelelim bugünün menüsüne. Anlaşılacağı üzere sizlerle paylaşacağım tarif bir  balkabağı içeriyor. "Balkabağı böreği", Selanik civarından gelen Batı Trakya göçmenleri ve Pomak göçmenler tarafından Trakya mutfağına taşınmış bir börek olup, Trakya'da özellikle Kırklareli mutfağında Pomak göçmenlerin yoğun yaşadığı köy sofralarında yer bulmakta ve halen yaşatılmakta.

Alışılmış Rumeli pide-börekleri arasında tatlı iç harcıyla farklı bir yere sahip.  Şimdilerde "Balkabağı böreği" fırınlanarak pişirilmesine karşılık, eski göçmenlerce tepsinin ateş üzerinde önce altının çevirerek pişirilmesi, ardından tepsinin başka bir tepsiye devrilerek diğer tarafının pişirilmesi şeklinde de hazırlanırmış. Ben sizlerle hem orijinal hamur tarifini veriyorum hem de benim kolaylık olsun diye hazır yufka ile yaptığım tarifi paylaşmak istiyorum. Sizlere hangisi uygun gelire öyle deneyin derim.

Malzeme Listesi:

 • 4 dilim bal kabağı
 • 100 gr ceviz
 • 300 gr toz şeker
 • 125 gr (4 büyük yemek kaşığı tereyağı)
 • susam (üzerine)
 • 3 adet yufka (ortalarından 2'ye kesilerek yarım daireler şeklinde kullanılır)
 • pudra şekeri (üzerine)

Orjinal Hamuru için:

 • 4 su bardağı un
 • 2 tatlı kaşığı tuz
 • 2 bardak su
 • 1 çay bardağı sıvı yağ
 •  

Tarif:

Yufkalar ortalarından ikiye kesilerek (6 adet yarım daire) eritilmiş tereyağı ile tek tek yağlanır.
Eğer hamuru da kendiniz yapmak isterseniz;
4 su bardağı un, iki tatlı kaşığı tuz ve 2 su bardağı kadar su birlikte karıştırılır. 1 çay bardağı sıvı yağ ilave edilerek hamur istenen kıvama gelene kadar yoğurulur. 3 bezeye bölünerek dinlendirilir. Bezeler un serpilerek açılır ve incecik yufka haline getirilir.

4 dilim ayıklanmış kabak  rendelenir. Şekerle karıştırılarak, elle ovulur. 4 yemek kaşığı tereyağı tavada eritilir. Börek tepsisi yağlanır. Yufkanın üzerine eritilen tereyağı sürülür, rendelenen ve şekerle buluşan kabaklar konulur. Kabaklı karışımın üzerine ceviz  serpilir. Yufka iç malzemeyle birlikte rulo şeklinde sarılır ve kendi etrafında çevrilip tepsiye koyulur.

Diğer yufkalar da aynı şekilde hazırlanır ve ilk hazırlanan böreğin etrafına sarılarak dolanır. Üzerine bol susam serpilir. Eritilen tereyağının kalanı böreğin üzerine dökülerek sürülür ve fırında pişirilir. Fırından çıkardığınız börek biraz soğuduktan sonra üzerine hafifçe pudra şekeri gezdirilir ve üçgen kesilerek servis edilir.

Afiyetle!

 

 

Baglan veya Yeni Kayit

fb iconLog in with Facebook