Menu

Content

Balkabaklı Krem Karamel

Evet, yavaş yavaş kış sebze ve meyvelerine veda vakti yaklaşıyor, ben de sezonu balkabağı ile kapatayım dedim. Dedim de, bütün kış çorbasından tatlısına balkabağının çok farklı tariflerini yapmışken bu kez "Veda" için özel bir şey, şöyle çok değişik, ses getirecek birşey olsun istedim.
Ve sevimli balkabağımı muhteşem krem karamel ile buluşturdum. Görsel bir şölen olduğu kadar midemiz de bayram etti. Özel konuklarınız için özel mi özel bu tarifimi deneyin siz de!

Malzeme Listesi:

  • 600 ml süt
  • 400 gr şeker
  • 6 adet yumurta
  • 1 paket vanilya
  • 1 adet küçükçe balkabağı
  • 4 çorba kaşığı su
  • bir çimdik tuz

Tarif:

Balkabağının tepe kısmından daire şeklinde bir kapak kesilir. Kaşık veya dondurma kaşığı kullanılarak içindeki lif ve çekirdekleri temizlenir, iyice yıkanır ve kağıt havlu ile durulanır. Fırın 200 dereceye ısıtılır. Yağlı kağıt yayılan bir tepsiye oturtulan kabak fırına konur ve tepsi alabileceği kadar su ile doldurulur. Arada bir kontrol edilerek pişirilir. Kabağın iç rengi koyulaşıp pişip hafifçe yumuşamaya başladığı zaman, kabak yanmadan fırın kapatılır. (İsterseniz kabağı folyo ile kaplayabilirsiniz.)

Şekerin yarısı 4 çorba kaşığı su ile kısık ateşte eritilir ve  karamel rengini alınca ocağın altı kapatılır. Yarı pişmiş kabağın içine dökülür. Karıştırma kabına yumurta, şeker, tuz ve vanilya konur, mixerlanır. Şeker eriyip kremamsı bir görüntü aldığı zaman yavaş yavaş soğuk süt ilave edilir. Balkabağının içine, karamelin üzerine dökülür. Karışım hemen hemen tüm kabağı doldurur. Fırın 170 dereceye ısıtılır  ve kabak 1,5  saat daha pişirilir. Fırın kapatılır. (Kabağa baktığınızda ortasının jöle gibi titrediğini göreceksiniz, bu normal bir durumdur)

Balkabaklı krem karamel tamamen soğuyana kadar fırında bırakılır. Kabak yumuşadığı için kırılmamasına dikkat ederek tepsiden servis tabağına alınır ve buzdolabında bir gece dinlendirilir. Servis esnasında keskin bir bıçakla boğum yerlerinden dilim dilim kesilerek servisi yapılır.

Afiyetle!

 

 

Baglan veya Yeni Kayit

fb iconLog in with Facebook