Menu

Content

Çilekli Gerçek Cheesecake

Bu güne kadar çok cheesecake yaptım, hepsi de çok güzel oldu. Birbirinden çok farklı olmayan tarifler, ufak tefek değişikliklerle uygulandı hep. Bu gün sizlerle paylaşacağım tarif de yine diğerlerine benziyor ama nedense bana sanki içlerinde en lezzetlisiymiş gibi geldi. Kimbilir belki de çok sevdiğim 'Ladies Of İstanbul' gurubu arkadaşlarım için yaptığımdandır. Kimileri yemek için yaşar, kimileri de yaşamak için yer. Benim için yemek hayattır, paylaşmaktır. Kocaman bir mutluluktur mutfak, başı sonu olmayan bir maceradır. Hayatınızdan lezzet eksik olmasın.

Malzeme Listesi:

Tabanı İçin:

 • 3 paket (475 gr)Eti Burçak bisküvi
 • 2 çorba kaşığı toz şeker
 • 75 gr tereyağı

Dolgusu:

 • 600 gr labne peyniri /mascarpone
 • 300 gr tuzsuz kaşar loru
 • 275 gr toz şeker
 • 1 çimdik tuz
 • 2 çay kaşığı vanilya
 • 4 iri yumurta
 • 160 ml süt kreması
 • 160 gr kahvaltılık kaymak
 • 1 kg çilek

Tarif:

Kelepçeli kalıp folyo ile birkaç defa üstüste gelecek şekilde yarısına kadar sıkıca kaplanır. Cheesecake içi su dolu bir tepsi içinde pişeceği için, içine su kaçmamalıdır. Folyoyu kaplarken delmemeye dikkat edilir.
Fırın 180 derece'ye ısıtılır.

Bisküviler rondoda un haline getirilir. Tereyağı eritilir, geniş bir kaseye konur ve şeker ve bisküviler ilave edilir, elle birbirine yedirilir. Bu karışım, kelepçeli kalıbın tabanı ve hafifçe kenarlarına gelecek şekilde elle bastırılarak kalıba döşenir. Her taraftan aynı kalınlıkta olması sağlanır. 10 dakika kadar sıcak fırına konur. Çıkarılır ve soğuması beklenir.

Fırın sıcaklığı 160 derece'ye düşürülür. Labne peyniri bıçakla ufalanır, 4 dakika pürüzsüz ve kremamsı olana kadar mixerlanır. Lor peyniri ve toz şeker ilave edilir. 4 dakika daha mixerlanır. Tuz ve vanilya ilave edilir. Yumurtalar teker teker karışıma yedire yedire mixerlanarak ilave edilir. Önce süt kreması ilave edilir, iyice karışana kadar mixerlanır daha sonra kaymak ilave edilir, çırpmaya devam ederek o da karışıma yedirilir.

Kelepçeli kalıbın içine oturacağı bir kaba 2 litre sıcak su konur. Hazırlanan kremalı dolgu soğumuş bisküvi tabanına dikkatlice dökülür. Üzeri spatula ile düzlenir ve fırının alttan üçüncü rafına sıcak su dolu kap konur, hazırlanan cheesecake içine oturtulur. 160 derece'de 1 saat 15 dakika pişirilir.

Fırın kapatıldıktan sonra kapağı aralanmış olarak tam 1 saat daha fırınla beraber soğuması için içinde bırakılır. Tamamen soğuduktan sonra üzeri stretch'lenerek buzdolabına kaldırılır. Bir gece bekletilir. Servisten birkaç saat önce üzerine hazırlanan çilekli sos dökülür ve ikiye kesilmiş çileklerle süslenir.

20 adet küçüklerinden çilek tencereye konur, patates ezeceği ile üzerine bastırılarak ufalanır. Bir miktar suyu çıkar, hepsi ezilmez, posalı olarak bırakılır.  İçine 2 çorba kaşığı toz şeker ve 1 tepeleme çorba kaşığı mısır nişastası konur ve ocak üzerinde karıştırılarak şeffaflaşana kadar pişirilir.
Cheesecake'in üzerine dökülür. Kalan çileklerin büyükleri ortadan boyuna ikiye bölünür ve sosun üzerine konarak arzuya göre süslenir.

Keyifli sofralarda!

 

 

Baglan veya Yeni Kayit

fb iconLog in with Facebook