Menu

Content

Duble Meze Bar

Istanbul bir sürprizler şehri, her köşe başında yeni bir sürprizle karşılaşabilirsiniz. Hele hele Pera'da. İşte  yeni bir keşif daha. "Duble Meze Bar".

Palazzo Donizetti Hotel’in en üst katında yer alan bu şık meyhaneye ayak attığınız anda muhteşem bir Haliç manzarası ile karşılaşıyorsunuz. Henüz otele girişteki o ihtişamın tesirinden kurtulmadan buram buram nostalji kokan asansör ile yukarı çıkıp, ikinci kez çarpılmaya hazır olun. Bir de eğer gece ise Haliç'e düşen binlerce renk renk ışıklara kapılıp gidiyorsunuz. Erken gittiğim için son derece dingin bir ortam ve fonda nefis bir nostaljik müzik, Ayla Dikmen söylüyordu.

Umut Karakuş'un sıcacık karşılayışı ile sanki her zamandan bildiğiniz, tanıdığınız bir mekana dönüştü ortam birden. Konuk karşılamanın  ne kadar önemli olduğunu bir kez daha anlamış oldum. Sizi keyifle ağırlayacaklarını hissetmek çok hoş. Mekan çok zevkli, ahşap dekoru, girişte yer alan yaklaşık 10 metre uzunluğundaki üstü mumlarla aydınlatılmış barı, geniş ahşap masaları ve ferah havası ile aynı karşılamada olduğu gibi sizi sarıp sarmalıyor, belli ki özenle seçilmiş her şey.

Zarif mumlukların yansıttığı ışıklar altında, meyhane kültüründe kullanılan duble'den adını alan "Duble Meze Bar" daha tadım yapmadan listemin başına oturmuştu bile. Tadımdan sonrası mı tek kelime ile "enfes". İsminden de anlaşıldığı gibi meze ağırlıklı ama meze dediysem öyle bildiğiniz mezelerden değil, her biri ufak tefek dokunuşlarla başka başka olmuş ve hepsi birbirinden lezzetli. Neler tattık neler!

Menü'de 20-25 çeşit soğuk meze, 10-15 ara sıcak ve dört çeşit ana yemek yer alıyor. "En lezzetli" listesi yapayım dedim ama ne çare!!! yapamadım. Hangisini yazsam bilmem ki; Keçi peynirli paçanga; Çerkez tavuğundan esinlenilerek yapılan çerkez pate, ekmek yerine simit kullanılarak yapılmış, üzerinde acılı çam fıstığı yağı; Izgara Dana yonga ciğer, kruton, sumaklı kırmızı soğan ve hellim ile lezzeti yakalamıştı, incecik yaprak gibi kesilmişti; İnce ince doğranmış kokoreç bruschetta; Kestane mantarlı ve çamfıstıklı humus, trüf yağı aromalı; Hafif acılı  izmir usulü biber borani; Muhammara; Kalamata zeytin ve portakal soslu enginar, portakal çiçeği suyu ve maydanoz yağı ile zenginleştirilmiş; Tahinli patlıcan salatası ancak burada da farklılık var, Antakya'dan gelen çifte kavrulmuş tahin ve çörek otu ile; Pastırmaya sarılı ızgara karides; Ahtapot ızgara, (burada nazikçe uyarıldık beklememesi lazımmış yoksa sertleşirmiş !); Tamamen yağsız pişen Girit usulü kabak, yanında Antakya tuzsuz keçi yoğurdu ile; Tane hardallı levrek, trüf yağı ile,  benim favorim oldu galiba , tadını asla unutmam artık.

Menü de yok yok! Hepsi de bildiğimiz tatlardan farklı. Bir Ermeni mezesi olan Topik, şimdiye kadar yediklerimle karşılaştırıldığında  'en iyisi' idi. Umut bey restorana dışardan sadece midye ve Topik aldıklarını, bunu da çok özel kişilere yaptırdıklarını söyledi. Anadolu, Ortadoğu ve Balkan Mutfaklarının özel lezzetleri bunlar. Yanlız burada önemli bir noktaya değinmeden de geçemeyeceğim, gerçi bu aralar tüm mekanlarda bu modaya ayak uymuş ama burada da acı ve tuz biraz fazla kullanılıyor. Hemen hemen hepsi değişik baharat ve soslarla daha da lezzetlendirilmiş bu çok farklı mezeler biraz daha tuzsuz ve daha az acılı olabilir gibi..

Yerli şarap ve rakı çeşitlemelerinin bol olması, yemek servisi bitiminde kulüp şekline dönmesi de artıları arttıran birer detay Duble meze Bar'da. Bu çok özel gecede ana yemeklere geçemeden kapasitemizin sonuna gelmiştik ki içine manda kaymağı doldurulmuş Hatay usulü çıtır kabak tatlısı masamızı  taçlandırdı. Özel bir teknikle şekil verilen ve büyük sabır gerektirerek pişirilen bu içi kaymak dolgulu çıtır balkabağı çok çok güzeldi.

Fiyatlara gelince bu ayarda karşılaştırdığım bir çok yere göre son derece uygun ve anlamlı geldi. Abartlı bir fiyat göremedim menü de.  9-16 TL, ara sıcaklar ise 9-24 TL arasında değişiyor.

Sizler de duble bir keyif için haydi Duble Meze Bar'a.

Adres:

PALAZZO DONIZETTI HOTEL Meşrutiyet Caddesi No:85. Palazzo Donizetti Kat:7. Pera, Istanbul, 34400. Tel: 0212 244 01 88

 

 

Baglan veya Yeni Kayit

fb iconLog in with Facebook