Menu

Content

Pasteis De belem/ Portekiz Turtası

Portekiz mutfağı aynı Akdeniz mutfağı gibi pirinç, patates, ekmek, et, deniz ürünleri ve balık kullanılan, zengin, lezzetli ve bol baharatlı bir mutfak. Özellikle safran, tarçın, vanilya, karabiber ve sarmısak bol bol kullanılıyor. İçki denince de akla çokca şekerli  yemek sonrası için muhteşem bir şarap olan Porto Şarabı geliyor. Portekiz'de en çok çeşit ise tatlılarda görünüyor..

Ve bunlardan en çok sözü edilen de  "Belem pastası", veya "Nata" denilen, tek kelimeyle enfes bir tatlı. Tatlılarının çoğunda bol yumurta kullanılıyor, biraz zengin olmakla beraber denemeye değer diyor ve Portekiz mutfağının en karakteristik lezzetlerinden bu tarifimi yumurta miktarını biraz azaltarak hemen hayata geçiriyorum..

 

Malzeme Listesi:

  • 4 adet 20X10 cm'lik donmuş milföy hamuru
  • 2 çorba kaşığı tarçın
  • 200gr süt kreması
  • 1 çay kaşığı vanilya
  • 6 yemek kaşığı toz şeker
  • 2 yemek kaşığı un
  • 1 tatlı kaşığı mısır unu
  • 2 yumurta (4 olabilir)
  • 1 adet limon veya portakalın rendesi
  • serpmek için un

Tarif:

Tezgaha un serpilir. İki adet milföy hamuru yan yana konur 20 x 20lik bir hamur elde edilir ortadan birbirine eklenir ve büyütmeden üzerinden giderek, hafifçe açılır. Üzerine bol tarçın serpilir ve tarçınlı yüzü üstte kalacak şekilde yuvarlanarak rulo yapılır ve 6 eşit parçaya kesilir. Aynı işlem diğer iki hamura da yapılır ve 12 adet parça elde edilir.

Muffin kalıbı hafifçe yağlanır ve her bir parça bu kalıptaki çanaklara yerleştirilir ve parmaklar kullanılarak kalpların içine çukur tabak gibi, yani alt kısmı düz, kenarları yukarıya doğru uzatılarak kalıplara yerleştirilir. Fırının en üst rafında 10-12 dakika, altın rengi olana kadar pişirilir.
 
Süt kreması, yumurta, vanilya, un, mısır unu, şekerin 2 kaşığı ve 1 portakalın rendesi iyice karıştırılır. Fırından çıkarılan tart kalıbındaki tartlar kaşık kullanılarak kenarlara doğru itilir, içinin çukurlaşması sağlanır. Hazırlanan krema bu kalıplara eşit olarak dağıtılır. Tekrar fırına konur ve 10-12 dakika daha pişirilir.

Rendesini kullandığınız limon/portakalın suyu sıkılır ve geriye kalan 4 kaşık şekerle birlikte ağdalaşana kadar kaynatılır. Fırından çıkan tartların üzerine birer kaşık konur ve limon/portakal reçeli ile süslenir. İsteğe göre üzerine portakal sos yerine sadece pudra şekeri ya da tarçın konarak da servis edilir.
 

Afiyet Olsun!

portekiz02
portekiz01
portekiz04
portekiz03
portekiz05
portekiz06
portekiz07
portekiz08
portekiz09
portekiz10
portekiz11
portekiz12
portekiz13
portekiz14
portekiz15
portekiz16
portekiz17
portekiz18
portekiz19

 

 

Baglan veya Yeni Kayit

fb iconLog in with Facebook