Menu

Content

Selia Çiftliği

Bodrum bir yarımada üzerinde yükselen kalesi ve iki limanın kıyılarına dizilmiş bembeyaz evleri, gümbetleri ve denize inen daracık sokakları, şöhreti dünyaya yayılmış yatları, barları, pahalı restoranları, sosyetik plajları tersaneleri ile çok çekici, renkli ve ünlü bir yöredir. Bu Bodrum'un turistik yüzüdür.

Homeros'un 'Ebedi mavilikler ülkesi' Bodrum'lu Cevat Şakir'in de  'başka yerde olup nur içinde yatılacağına burada nur içinde yaşanır'  demesi hiç de yabana atılacak gibi değildir. Bir de Bodrum'un diğer yüzü var, herkesin bilmediği, kırsal yüzü. Halıcılıkla, şarapçılıkla uğraşan, el değmemiş bakir köyleri, yardımsever, güler yüzlü, insan ayırmayan insanları , çayırlarda otlayan keçileri, kuzuları, inekleri, tavuk ve horozları olan.

Yıllardır Bodrum'dayım da keşfedemediğim bu güzellikleri  "Erenler Sofrası"nın müstesna sahibi, "Cooking Classes Bodrum"un hamarat, yenilikçi  şefi sevgili arkadaşım Aslı Mutlu sayesinde gezmek, görmek, tanımak varmış. Aslı sayesinde keşfettiğim bir mekanı tanıtmak istiyorum siz takipçilerime bugün.  "Selia Çiftliği".

Selva İşmen tarafından kurulan uçsuz bucaksız bir çiftlik burası. Hep demişimdir Bodrum'da hiç ummadığınız bir anda öyle bir yer ile karşılaşırsınız ki şaşırıp kalırsınız. İşte Gökova ve Mandalya körfezleri arasındaki rüzgâr koridoru üzerinde 'Çömlekçi' mevkiinde yer alan üzeri üzüm bağları ve zeytin ağaçlarıyla örtülü yaklaşık 165 dönüm arazi üzerinde kurulu bu çiftlikte geleneksel yöntemlerle hazırlanan organik lezzetler "Selia" markası adı altında bizlere sunuluyor..

Doğru beslenmenin insan sağlığı üzerindeki öneminin farkında olan İşmen ailesi tamamen geleneksel usullerle, hiçbir sentetik kimyasal ve ilaç kullanmadan, doğanın kendi dengesi içinde üretim yapıyor. Burası gurme bir şarap, zeytin, zeytinyağı, peynir ve reçel üretim yeri.  İki çeşit kırmızı şarabın; Şiraz ve Cabernet yanında, roze şarapları da var. Keçi peynirlerinin tadı ise bambaşka ; tamamen eski üsul ve mayasız yapılıyor.. Diğer doğal ürünlerden bazıları, kahveli, tarçınlı sabunlar, çiğ susam, Zinfandel üzümlerinden yapılan pekmez, sirke, yine çiftlikteki meyve ve damla sakızı ağaçlarından yapılmış amber, üzüm reçelleri.

Bizler için hazırlanan muhteşem ahşap tadım masasında çok keyifli saatler geçirdik. Bir taraftan tadım yaparken diğer taraftan da bol bol resim çektik. Ana binanın giriş katındaki büyük ve karanlık mahzen  mumlarla aydınlatılıyor. O kadar esrarlı ve ulvi bir atmosferdi ki orada öyle kalmışım. Özel olarak yetiştirilen üzümler doğal ortamda ve tamamen kapalı halde bulunan tanklarda mayalanmaya bırakılıyormuş. Mahzenin ısı ve ışık ayarı da uygun şekilde yapılmış. Burada derinden gelen bir klasik müzik sesi sizleri şaşırtmamalı, üzümlerin mayalanması için klasik müziğin önemini bilen Selva hanım bu şekilde de muhteşem bir ambians yaratıyor....

Özel guruplar için yapılan şarap tadım günlerinde kullandıkları bu sade ve çok şık masada geçirdiğim keyifli zamanı hiç unutmayacağım. Fideleri Selva İşmen tarafından İtalya'dan getirilen Zinfandel üzümlerinden üretilerek elde edilen organik roze Zinfandel şaraplarının tadı muhteşemdi. Benim favorim oldu.

Burada kendimi çok farklı bir dünyada, çok farklı bir zaman boyutunda hissettim. Nefis keçi peynirleri, zeytinleri ve zeytinyağları eşliğinde roze şarabımı yudumlarken bir taraftan da gözüm üzüm reçelinin üzerindeydi. Ben güzel reçel yaparım da bu bambaşka bir lezzetteydi doğrusu. Zeytinleri de çok özel, Himalaya tuzuna yatırılıp salamuraya dönüştürülen bu zeytinler mis kokulu; Erken hasat sızma zeytinyağı 0,25 asit oranı, yoğun yaprak aroması ile besin değeri yüksek ve bambaşka bir tat.

Turizm amacı ile kurulan, halka açık bu yaşam alanı Bodrum'un yok olmaya başlayan değerlerinin yeniden harekete geçmesine önayak olacak bu çiftliğe eğer yolunuz düşerse, sizler de gidin ve mutlaka tanıyın derim.

Selia Artisanal Farming

Bağlaryolu No:400 Çömlekçi/ Bodrum

www.selia.com.tr

 

 

Baglan veya Yeni Kayit

fb iconLog in with Facebook