Menu

Content

Kayserili Yeşim Hanımın Mutfağı

Yıllardır Bodrum hava alanına gidip dönerken her sefer önünden geçtiğim yeşili gözümü alan bir lokanta tabelası dikkatimi çeker dururdu. "KAYSERİLİ YEŞİM HANIMIN MUTFAĞI".  Kızım, bir benzin istasyonu içinde yer alan bu mekanın çok güzel mantı yaptığından bahsetmiş ve benim orayı nasıl hala keşfetmediğime de çok şaşırmıştı. Açıkça söylemek gerekirse karayolu üstünde bir benzin istasyonu içindeki lokanta ne kadar iyi olabilir ki diye düşünsem de kızıma güvendim ve hemen denemek istedim.

Evet tüm ünlü ve ünsüzlerin keşfetmiş olduğu bu mekanın sahibesi Yeşim hanım ve yemekleri için ben de "böyle bir şey yok diyorum". Dükkan önündeki yuvarlak masamızda kahvelerimizi yudumlayarak sohbet ederken neler öğrendim neler! Bu arada Yeşim hanım kahveyi çok sıcak seviyor! Son derece çalışkan, akıllı, dirayetli zehir gibi bir kadın Yeşim hanım. Öğretmen eşi kasada oturuyor ama oranın esas patronu kesinlikle Yeşim hanım. Herşey onun kontrolünden geçiyor. Tek arzusu kendinden sonra çocuklarının da işi haramsız, hilesiz aynı şekilde götürmeleri.

Başta ailecek çok zorlanmışlar, iki kızı da daha küçücük yaşlarda saatlerce o küçücük mantıları kapatarak annelerine yardımcı olmuşlar. Kullandıkları her malzeme esas yerinden geliyor, işin sırrı burada. Şimdi geldikleri nokta bu azmin zaferi. Son derece sade, kendi halinde döşenmiş, estetik açıdan hiçbir özelliği olmayan bu esnaf lokantasında tattığım lezzet küpü sosu ile geleneksel Kayseri mantısı, kalem gibi incecik sarılmış yaprak sarması, çiğ böreği, ev turşusu ve şurubu tam kıvamında gül böreğinin!!! (O nasıl birşey öyle, kelimeler kifayetsiz, şunu hemen söylemeliyim ki bu kadar güzelini çok az yerde yiyebilirsiniz) üstüne yemek ve tatlı tanımıyorum tüm Bodrum'da.  

Ve daha tadamayıp ta aklımda kalan karnıyarık, Kayseri'den özel toplanıp gelen kuru fasulye ile pişen kuru fasulye yemeği, özelliği çok bol soğanlı olması olan mercimek çorbası gibi diğer yemekleri, kazanlardaki görüntüleri ile tattığım yemeklerinden hiç de aşağı kalacak gibi değildi. Eğer yolunuz düşerse makul fiyatları ile "Kayserili Yeşim Hanımın Mutfağı"na kesinlikle  uğramadan geçmeyin derim!

Adres:

Güllük - Güvercinlik Karayolu üzeri
Opet petrol İstasyonu
Milas/Muğla
(Havalimanı yolu 3 km)

Tel:
0532 207 1941
0532 377 8630

 

 

 

Baglan veya Yeni Kayit

fb iconLog in with Facebook