Menu

Content

Cassata

Dondurmanın keşfinin Roma imparatoru Neron'a kadar uzandığı söylenir. Boğazına çok düşkün olan Neron kendisine lezzetli yiyecek sunan çeşni başlarını ödüllendirirmiş. Çeşni başlarından biri bir gün dağ tepelerinden getirttiği karları şarap ve meyva suları ile karıştırttırmış ve böylece dondurmanın doğmasını sağlamış..
Bu arada eski Çin'lilerin bundan daha önce buz yaptığına dair kanıtlar da bulunmuştur. Buzlu tatlılar Çin'den Arabistan, Hindistan ve İran'a yayılmıştır. Marco Polo aromalı buzları doğu'ya yaptığı seyahatlerde keşfetmiş ve İtalya'ya tanıtmıştır.

Buzlu tatlıları yapma sanatı donma işlemine yardımcı olan tuzun keşfi ile  daha çok güzelleşmiş, lezzetlenmiştir. Dondurma İtalya'dan Fransa'ya oradanda İngiltere ve Avrupanın diğer bölgelerine yayılmıştır.
Günümüzde de dondurma ve buzlu tatlılar popüleritesini devam ettirmektedir. Kış yaz zevkle tüketilen dondurmayı neredeyse sevmeyen yoktur.
Çilekli, kavunlu, çikolatalı, fıstıklı, limonlu dondurma damaklarda harika bir tad bırakır. Bu gün ki tarifim hazır dondurma, bisküvi, meyva şekerlemesi, portakal rendesi ve çeşitli fıstık, fındık krokanları ile yapılan özellikle yazın ağırlayacağınız konuklarınız için yapımı son derece kolay ve çok lezzetli, uzun süre buzdolabında bekletebileceğiniz bir dondurmalı tatlı. 'Cassata'

Malzeme Listesi:

  • 300 gr Şam fıstıklı dondurma
  • 300 gr vanilyalı dondurma
  • 3 paket sade , kremalı, çikolatalı bisküvi
  • 1 çay bardağı ufalanmış fındık
  • 1 paket (50 gr) karamel ve yer fıstıklı çikolata
  • 1 paket (50 gr) sütlü çikolata kaplı, fındıklı karamelli nuga bar
  • 1 paket (40 gr) fıstık krokan
  • 1 paket (40 gr) fındık krokan
  • 100 gr meyve şekerlemesi

Tarif:

Derin, dikdörtgen bir kek kalıbı streçlenir. Rondoda çekilen bisküvi kalıbın tabanına konur, kaşıkla yerleşmesi sağlanır. Üzerine portakal rendesi, ince ince dilimlenen çikolatalar, meyva şekerlemesi ve krokanlar serpilir. Dışarıda bir süre bekletilip yumuşatılan fıstıklı dondurma bu karışımın üzerine yayılır.
İkinci paket ufalanmış bisküvi de aynı şekilde dondurmanın üstüne konur, yine diğer malzemelerden serpiştirilir ve yumuşatılmış vanilyalı dondurma bu malzemelerin üzerine konur, kaşıkla düzlenir, tekrar diğer malzeme serpiştirilip, üçüncü ufalanmış bisküvi de konduktan sonra kalıp hemen folyolanıp buzluğa atılır. İkram sırasında kalıptan çıkarılıp, baton pasta gibi kesilip servis yapılır.

Afiyet olsun !

cassata01
cassata02
cassata03
cassata04
cassata05
cassata06
cassata07

 

 

 

Baglan veya Yeni Kayit

fb iconLog in with Facebook