Menu

Content

Kivivo

Xuxu ile tanışmam yıllar öncesine rastlar. O gündür bu gündür de her yurt dışı seyahatimden mutlaka elimde bir xuxu ile dönerim. Bu bildiğiniz gibi taze çilek özlü, kıvamlı bir vodkalı içecek. Kirazlısını çok duydum ama ben hiç rastlayamadım. Bir gün kivi ile denemeyi hep düşünmüştüm ta ki Fatsa'dan sevgili Ayten Oskay Cezan'ın bahçesindeki kivi asmalarından gelen kiviler gelene kadar sadece düşünce olarak kalan bu istek gerçeğe dönüştü...

 Ve işte bu deneyimin sonucu, muhteşem bir içki...Aynı çilek ve kiraz'lısında olduğu gibi ister şampanya ile karıştırılıp cocktail olarak, ister dondurma ve tatlıların üzerinde sos ya da sek ama bol buzlu; Nasıl dilerseniz öyle, servis edilir.
Çin'in güneyindeki Yangtse Vadisine özgü bir bitki olan Kiwi (Kivi) Avrupalılar tarafından 1850'li yıllarda keşfedilmiş ve birkaç türü 1900'lü yılların başında Yeni Zelanda, İngiltere ve Amerika'ya yayılmıştır. Vücudu ve bağışıklık sistemini de güçlendiren bu meyvenin Türkiyede yetiştirilmesi diğer Akdeniz ülkelerine göre daha yenidir.

Malzeme Listesi:

  • 5-6 adet kivi
  • 1 adet portakalın suyu
  • 100 gr toz şeker
  • 850 ml vodka
  • 1 su bardağı su
  • 1 tatlı kaşığı Cointreau

 Tarif:  

Kiviler soyulur, küçük parçalara doğranır. Portakalın suyu sıkılır. Şeker, kivi parçaları, portakal suyu, likör ve su blendara konur, iyice püre haline gelene kadar çekilir. Ağzı sıkı kapanıp hiç hava almayacak bir buçuk , iki litre hacminde bir kavanoza aktarılır, üzerine ölçülü votka konur karıştırılır ve ağzı sıkıca kapatılıp, stretch'lenerek 10-15 gün dinlenmeye bırakılır.

Bu süre sonunda  içime hazır olur. Bekleme süresi sonunda buzdolabında muhafaza edilir. Kadehlere kırık buz parçaları konur ve çok soğuk olarak servisi yapılır...Kivivo'nun dayanma süresi çok uzun değildir, bir iki ay içinde tüketilirse lezzeti kaçmaz.

 Afiyet Olsun!

kivivo01
kivivo02
kivivo03
kivivo05
kivivo04
kivivo06
kivivo07
kivivo08
kivivo09
kivivo11
kivivo10

 

 

 

Baglan veya Yeni Kayit

fb iconLog in with Facebook