Menu

Content

Mufla, Yalıkavak

Son yıllarda Yalıkavağın popülaritesi gitgide artıyor. Dubai benzeri marinası yapıldığından beri sessiz sedasız Yalıkavak adeta koca bir şehre dönüştü. Son derece sevimli doğal taş duvarlı marinasının yerinde şimdi koca yatların, dev mağazaların ve birbiri ardına açılan lüks restoranların sıralandığı bir görünüm var. Bununla birlikte gelen fiyat artışları da gözden kaçacak gibi değil...Bu gidişattan kimimiz sevinçli kimimiz ise üzgün!

İşte hemen marinayı geçer geçmez gözümüze çarpan yeni restoranlardan biri de Mufla oldu. Gerek basın tanıtımlarından gerek de bir yeme-içme ve mekan blogger'ı olmanın dürtüsü ile Mufla'yı kendi gözlerimle görüp siz takipçilerimle izlenimlerimi paylaşmak istedim.

İng. muffle Alm. Muffel Fr. "Isıya dirençli saç ya da levhadan yapılmış, fırın içlerinde kullanılan kutu biçimindeki nesne" anlamındaki Mufla'ya daha adımımızı atar atmaz restoran md. son derece nazik Ayşe hanım tarafından karşılanıp masamıza kadar götürüldük.
Denizin tam üzerinde son derece şık, muhteşem manzarası, inanılmaz müzik seçimi ile bu keyifli mekan bizi öylesine mest ettiki ki bu yaz sık sık buraya geliriz dedik ve bir Yalıkavak klasiği olarak kalmasını temenni ettik.

Yemek seçimine geçmeden önce tüm müşterilerine açık olan dev bir masa üzerinde sergilenen görüntüsü ile ilk bakışta göze hitap eden Akdeniz ve Ege ağırlıklı füzyon mutfağı yemeklerini inceleyip, bilgi alıp, seçimimizi  yaptık. Doğallığa, tazeliğe ve hijyene çok önem verdikleri açık mutfak yapmalarından belli oluyordu. Bu arada bu enfes tatları hazırlayan mutfak ekibi ile tanışma fırsatını da yakaladım. Sempatik şef Devran Karaalp ve ekibinin son derece titiz, sevecen ve yaptıkları işten keyif aldıkları gözden kaçmadı tabi ki.

Az yiyerek birçok lezzet tadabilmek için küçük porsiyonlar halinde yemek istedik. Masaya ilk olarak  kendi yapımları ekmek çeşitleri ve füme tereyağı geldi. İnanılmaz bir lezzetti tereyağı. Ekmekler de keza..

Yemeklere gelince, küçük küçük tadımlık porsiyonlar halinde, neler mi tattık?

Portakallı Enginar, Bulgurlu Top kabak Dolma, Vişneli Yeşil Fasulye, Kuru İncirli Pırasa, Yabani Pirinçli Kabak Bastı, Minik İmam Bayıldı, Kinoalı Patlıcan, Girit Köfte, Mutancana.

İçki olarak sadece 3 kadeh şarap ve 2 duble de rakı vardı. İçlerinde en çok dikkatimi çeken "Yabani Pirinçli Kabak Bastı" ve "Vişneli Fasulye" oldu. Bir Osmanlı klasiği olan Mutancana'da incik eti erik ve kuru incir ile pişirilmişti. Et biraz fazla pişirilip kurutulmuş olsa da çok lezzetliydi. Kaşar Peynirli Patlıcan Karnıyarık oldukça başarılıydı.

Zeytinyağlılarda pişirilme kıvamı ve lezzeti tam damak tadıma göreydi. İkram olarak sunulan Yeşil Elmalı ve Antep Fıstıklı Baklava, aslında Strudel tadında olduğu için baklava deyince beklenen ilgiyi çekmedi. Belki de ona yeni bir isim bulunmalı!  Ancak Lime kokulu Profiterol nefisti.

Gün batımı keyfini en mükemmel yaşaya bileceğiniz adreslerden biri olan Mufla'nın tüm bu pozitif yanlarından sonra fiyat performansı açısından oldukça rahatsız edici olduğunu belirtmeden geçmek olmayacak.  Bu lezzetleri ancak oldukça yüklü bir meblağ ödeyerek deneyimleyebiliyorsunuz. Yaşayabilmek, yaşatabilmek bir mekan için son derece önemli. Geleceğe sağlam adımlar atmak için ambians, lezzet, hijyen, ekip performansını sağlamak kadar fiyat politikası da önem taşır. İnsanların kendilerini aldatılmamış hissederek masadan kalkmaları gerçeği unutulmamalı diye düşünüyorum.

Adres:Yalıkavak Mahallesi, Çökertme Caddesi, No 48, Bodrum, Muğla

Tel: 05301462586

Sağlıcakla kalmanız temennilerimle!

 

 

Baglan veya Yeni Kayit

fb iconLog in with Facebook